Nowoczesny rentgen prześwietli przesyłki z Chin i krajów spoza UE. Urządzenie stanie w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie

Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy Poczty Polskiej w Lublinie - sortownia
Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy Poczty Polskiej w Lublinie - sortownia | fot. Poczta Polska

Pierwsze w Polsce urządzenie do prześwietlania przesyłek spoza krajów Unii Europejskiej w 3D pojawi się w Lublinie. Krajowa Administracja Skarbowa podpisała umowę na dostawę skanera do Oddziału Celno Skarbowego działającego w sortowni Poczty Polskiej na Felinie.

Skaner prześwietli w 3D przesyłki z Chin

Będzie to pierwsze takie urządzenie w Polsce w rękach funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Dotychczas wykorzystywane urządzenia rentgenowskie dają obraz w orientacji poziomej lub pionowej. Nowoczesny skaner będzie skanował przesyłki w 3D, dzięki czemu dużo łatwiej będzie celnikom wykryć niedozwolone towary w przesyłkach pocztowych.

W poniedziałek, 17 lipca w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie podpisano umowę na dostawę urządzenia. Umowa opieka na kwotę 3 558 021 zł. Za te pieniądze oprócz sprzętu zostanie dostarczone oprogramowanie z bezterminową licencją. Firma przeprowadzi również szkolenia dla funkcjonariuszy. Rentgen jest objęty 5-letnią gwarancją.

„Urządzenie w terminie do 15 lutego 2024 r. trafi w ręce funkcjonariuszy z Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie. Będzie nim prześwietlanych większość przesyłek pocztowych, które trafiają do nas spoza Unii Europejskiej” – mówi dr Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Urządzenie może pracować nawet 18 godzin na dobę. Będzie służyć do szybkiej, nieinwazyjnej kontroli zawartości wnętrza paczek i korespondencji pocztowej oraz do identyfikacji grup towarowych, m.in.:  wyrobów tytoniowych, alkoholi, leków, substancji psychotropowych, obiektów niebezpiecznych (broń, materiały i urządzenia wybuchowe), środków płatniczych, dóbr kultury, okazów CITES, metali szlachetnych czy artykułów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.