Nowe zasady kolędy. Wizyta duszpasterska tylko u tych parafian, co się wcześniej na nią „zapiszą”

wizyta duszpasterska kolęda kropidło krzyż świeczka
Wizyta duszpasterska | fot. pixabay

Kapłani złożą wizytę duszpasterską tylko w tych domach, gdzie zostaną wcześniej zaproszeni. Jedna z lubelskich parafii zmienia zasady kolędy. Wierni na wizytę duszpasterską muszą wcześniej się zapisać.

Wizyta duszpasterska

Tradycja wizyt duszpasterskich jest bardzo stara i sięga czasów wczesnego średniowiecza. Jak o tym mówią dokumenty kościelne, była to forma bezpośredniego kontaktu kapłana z wiernymi, bardzo istotna, bo parafie były wtedy bardzo rozległe i kontakt duszpasterza z wiernymi był bardzo ograniczony.

Dzisiaj, zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego, do odwiedzin parafian, zobowiązany jest każdy duszpasterz. Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje:

„Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując” (kan. 529 § l KPK).

Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana jest wyrazem wiary i przywiązania do Kościoła. Jedni oczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu.

Istotą wizyty duszpasterskiej jest wspólna modlitwa, pobłogosławienie domu, jego mieszkańców oraz kwestie natury religijnej. Każda parafia prowadzi kartoteki swoich parafian, kolęda jest okazją, by te dane uaktualnić.

Na pożegnanie księdzu zwykle wręczana jest koperta, której zawartość zależała od hojności i sytuacji materialnej domowników. Niektórzy dają na „kolędę”, a jeszcze inni na „potrzeby kościoła”.

Kolęda tylko na zapisy

Parafia Cywilno-Wojskowa pw. Niepokalanego Poczęcia NMP zmienia zasady tradycyjnej wizyty duszpasterskiej. Ksiądz proboszcz oczekuje od wiernych, że zgłoszą się do kancelarii i poinformują księży o tym, że chcą przyjąć kolędę w okresie noworocznym.

„W tym roku odwiedziny duszpasterskie tzw. kolęda będą na zapisy. Chętnych, którzy chcą przyjąć kapłana z wizytą duszpasterską, informujemy, że można się zapisać na nią na tronie internetowej naszej parafii w zakładce aktualności lub w zakrystii. Zapisy potrwają do 26 grudnia” – czytamy na stronie internetowej parafii.

Wizyta duszpasterska w tej parafii rozpocznie się 2 stycznia 2024 r. W przypadku braku zgłoszenia mieszkania będą omijane.

„Prosimy o poinformowanie o tej formie kolędy ludzi starszych, chorych, którzy nie wychodzą z domu, z naszego sąsiedztwa i ewentualne wpisanie ich na listę odwiedzin kolędowych. Jeżeli ktoś nie będzie zapisany, a zaprosi nas na tzw. trasie kolędowej, toteż go odwiedzimy” – informuje parafia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.