Nowe zasady dla podróżnych TAX FREE. Łatwiejsze procedury i udogodnienia

IMG 5632
Port Lotniczy Lublin | fot. PLL

Mniej problemów z zakupem towarów i zwrotem podatku VAT dla podróżujących po Polsce. Teraz wystarczy Unikalny Numer dokumentu tożsamości UN

Czym jest TAX FREE?

Jest to proces polegający na zwrocie podatku VAT dla podróżnych za zakupione towary w Polsce. Przysługuje podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania w UE. Taki zwrot dokonywany jest w specjalnych punktach TAX FREE.

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie ważne zmiany w TAX FREE dla podróżnych, z którymi można zapoznać się na stronie granica.gov.pl/TaxFree. Od tego czasu systematycznie wprowadzane są kolejne udogodnienia w usłudze.

Unikalny Numer dokumentu tożsamości (UN) – ułatwienie i rewolucja

Teraz, aby ograniczyć błędy w danych podróżnych korzystających z TAX FREE, które mogą być podstawą do odmowy potwierdzenia dokumentów TAX FREE w oddziałach celnych granicznych, wprowadzono możliwość wykorzystania Unikalnego Numeru dokumentu tożsamości utworzonego w aplikacji mobilnej mTAX FREE PL.

W praktyce podróżny podaje swój Unikalny Numer dokumentu tożsamości sprzedawcy,a jego dane zostają automatycznie sprawdzone z danymi podanymi w aplikacji mobilnej. Taki proces pozwala uniknąć m.in. błędów przy ręcznym wpisywaniu danych. Jest to ułatwienie zarówno dla podróżnych, jak i sprzedających.

Jak aktywować TAX FREE Unikalny Numer dokumentu tożsamości (UN)?

Należy jednorazowo potwierdzić swoje konto przy odprawie TAX FREE na granicy. Autoryzacji dokonuje, na prośbę podróżnego, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej podczas odprawy.

Kod QR TAX FREE (UNS) – zarządzanie dokumentami z telefonu

Ministerstwo Finansów umieściło kody QR do zeskanowania przez urządzenie mobilne w:

  • granicznych oddziałach celnych,
  • miejscach obsługi dokumentów TAX FREE dla podróżnych,
  • w okolicach granicznych/lotniskowych infokiosków i tablic ogłoszeń.

Po zeskanowaniu kodu QR podróżny przechodzi do strony internetowej TaxFree, gdzie po wpisaniu unikalnego numeru systemowego dokumentu TAX FREE (UNS) może na bieżąco sprawdzić status dokumentu TAX FREE oraz pobrać aplikację mTAX FREE PL. Ułatwia ona dostęp do elektronicznej formy dokumentu TAX FREE wystawionego przez sprzedawcę i daje możliwość łatwego zarządzania swoimi dokumentami.

Korzystacie z takiego rozwiązania? Ma to sens? Podzielcie się opinią w komentarzu

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.