NOWE ŚWIĘTO państwowe 19 lutego? Czy będzie wolne od pracy?

time 273857 1280
Zdjęcie ilustracyjne

W kalendarzu mamy sporo świąt, ale to nie znaczy, że nie mogą pojawić się kolejne. Możliwe, że niebawem będziemy obchodzić nowe święto państwowe, chodzi o Dzień Nauki Polskiej. Czy 19 lutego będzie dniem wolnym od pracy?

Nowe święto państwowe w Polsce? Jak podaje portal TVN24, grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładający ustanowienie 19 lutego Dniem Nauki Polskiej. Pod projektem podpisało się 26 parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Wzmocnienie prestiżu polskiej nauki

Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej – ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna – a tym samy poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Wśród najwybitniejszych naukowców posłowie wymieniają m.in. Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, JanaCzochralskiego czy Stefana Banacha.

Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” – czytamy dalej w uzasadnieniu.

Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Ma stanowić inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką.

Sejmowa komisja edukacji zajmie się projektem posłów PiS 8 stycznia. Ewentualne ustanowienie święta państwowego nie będzie oznaczać dodatkowego dnia wolnego od pracy.

AKTUALIZACJA: Mamy nowe święto państwowe! Andrzej Duda podpisał ustawę

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.