Mamy nowe święto państwowe! Czy to oznacza, że 19 lutego będzie teraz wolny od pracy?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Mamy nowe święto państwowe – 19.02.2020 obchodzić będziemy teraz Dzień Nauki Polskiej. Czy 19 lutego będziemy mieli wolne od pracy? Celem święta ma być m.in. uznanie dokonań polskich naukowców.

W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą dzień 19 lutego Dniem Nauki Polskiej. Celem ustawy jest ustanowienie Dnia Nauki Polskiej, jako święta państwowego, które obchodzone będzie 19 lutego każdego roku.

Dzień Nauki Polskiej – 19 lutego nowe święto państwowe

Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii.

Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Ustawodawca podkreślił, że podjął inicjatywę ustanowienia Dnia Nauki Polskiej „Uznając dokonania polskich naukowców, ich dążenie do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji”.

Święto ma być wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych oraz stanowić inspirację dla młodzieży do pójścia w ich ślady.

Dzień Nauki Polskiej. Czy 19 lutego będzie dniem wolnym od pracy?

Obecnie zgodnie z ustawą, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe (narodowe): 1 maja (święto bezimienne), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości). To oznacza, że nowe święto, które przypada na 19 lutego, nie będzie dniem wolnym od pracy.



WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.