Nowe ognisko ptasiej grypy w regionie. Do wybicia prawie 50 tys. ptaków

biała kaczka ptasia grypa
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu nowego ogniska ptasiej grypy (HPAI) na Lubelszczyźnie. Do utylizacji jest prawie 50 tys. ptaków.

W województwie lubelskim pojawiło się nowe ognisko wirusa HPAI/H5N8. Jest to już szóste ognisko ptasiej grypy w 2020 roku na Lubelszczyźnie. Gospodarstwo hodowlane mieści się w miejscowości Kaniwola, gmina Ludwin, powiat łęczyński. O dodatnich wynikach badań laboratoryjnych poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie.

„Stado liczyło 11340 kaczek rzeźnych, w tym padło kilka tysięcy. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa stada o łącznej liczbie około 42 tys. sztuk ptaków” – czytamy w komunikacie.

W środę, 30 grudnia 2020 r., we wczesnych godzinach porannych nastąpi szacowanie strat jako podstawa do ustalenia odszkodowania, a następnie rozpocznie się proces likwidacji i utylizacji ptaków.

„Przygotowywane jest rozporządzenie Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Najpóźniej w ciągu najbliższych dwóch dni gospodarstwo zostanie oczyszczone” – mówi Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Poprzednie pięć ognisk wyznaczono w styczniu i zostały wygaszone.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.