Nowe obostrzenia w całej Polsce? Adam Niedzielski ostrzega przed lockdownem

Minister zdrowia Adam Niedzielski | fot. Krystian Maj, KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski | fot. Krystian Maj, KPRM

Jeżeli będziemy mieli do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, to konsekwencją będą decyzje dotyczące obostrzeń w skali całego kraju – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia w tym tygodniu

Aktualną sytuację epidemiczną w Polsce skomentował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Według szefa resortu zdrowia ostatnie dane są bardzo niepokojące.

„Dzisiejsze wyniki są bardzo niepokojące. Dzienna liczba zachorowań wyniosła blisko 11 tys. i to jest bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia” – powiedział Adam Niedzielski.

Wskazał, że najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w woj. warmińsko-mazurskim. Drugie w kolejności jest woj. mazowieckie i pomorskie. Następnie jest woj. lubuskie. Województwa, w których sytuacja jest równie trudna to: kujawsko-pomorskie, ale też dolnośląskie, śląskie i podkarpackie.

„Sytuacja wygląda bardzo niepokojąco i uważnie przyglądamy się co nastąpi w kolejnych dniach. Jeśli będziemy mieli do czynienia z dużym przyśpieszeniem zakażeń, to konsekwencją tego będą nasze decyzje co do wprowadzanych obostrzeń” – zapowiedział Niedzielski.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczących nowych obostrzeń szef resortu zdrowia powiedział, że decyzje w sprawie obostrzeń mają zapaść do środy lub do czwartku.

Nowa ścieżka testowania

Minister Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej o nowej ścieżce testowania. Chodzi o fakt skierowań na test na koronawirusa. Już nie będzie trzeba kontaktować się z lekarzem POZ, który dotychczas wystawiał skierowanie na test. Teraz zapisać będzie można się przez Internet.

„Wprowadzamy nową ścieżkę testowania. Test będzie można zrobić samodzielnie. Trzeba wejść na stronę gov.pl/dom, uzupełnić ankietę i podczas rozmowy z konsultantem dostaną państwo zlecenie na test. Odciążymy tym sposobem POZ” – wyjaśnił Niedzielski.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Badanie na koronawirusa bez skierowania. Jak zapisać się na test przez Internet?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.