Badanie na koronawirusa bez skierowania. Jak zapisać się na test przez Internet?

Skierowanie na koronawirusa przez Internet
Skierowanie na koronawirusa przez Internet

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nową ścieżkę testowania na Covid-19. Będzie można to zrobić samodzielnie przez Internet za pomocą formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom.

Jak zapisać się na test na koronawirusa przez Internet?

Masz objawy koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą zakażoną Covid-19? Nie musisz już kontaktować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej, by otrzymać skierowanie na test na Covid. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w skierowaniach na test na koronawirusa.

„Wprowadzamy nową ścieżkę testowania. Test będzie można zrobić samodzielnie. Trzeba wejść na stronę gov.pl/dom, uzupełnić ankietę i podczas rozmowy z konsultantem dostaną państwo zlecenie na test. Odciążymy tym sposobem POZ” – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Formularz STOP COVID ma zastąpić wywiad z lekarzem, który wcześniej wystawiał skierowanie na test na koronawirusa. Teraz każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie SARS-CoV-2 może sam zapisać się na test na Covid-19 przez Internet.

Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań znajdujących się w formularzu pod adresem gov.pl/dom.

„To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia” – powiedział szef resortu zdrowia.

„Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania” – dodał.

Konsultanci będą dostępni codziennie w godzinach od 8 do 18. Po wystawieniu zlecenia na test Covid-19 na numer telefonu zostanie wysłany sms o proponowanym miejscu oraz godzinie testu – zastosowanie się do informacji z sms pozwoli uniknąć kolejki w punkcie wymazowym.

Wynik testu na koronawirusa badania będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta. >>> Jak sprawdzić wynik testu na Covid-19 przez Internet? Krok po kroku

Jakie pytania znajdują się w formularzu skierowania na test na koronawirusa przez Internet?

Poniżej przedstawiamy listę pytań, na które trzeba udzielić odpowiedzi wypełniając ankietę skierowania na test na koronawirusa przez Internet.

 1. Czy przebywałeś w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 , w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut?
 2. Czy miałeś bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2?
 3. Zaznacz odpowiedzi, które Cię dotyczą: Nowotwór, Choroby lub leki, które osłabiają system odporności, Otyłość, Długotrwały pobyt w placówce opiekuńczej lub domu opieki, Cukrzyca, Choroba sercowo-naczyniowa, Przewlekła choroba płuc w wywiadzie, Przewlekła choroba wątroby w wywiadzie, Przewlekła choroba nerek w wywiadzie, Żadne z powyższych.
 4. Czy masz któryś z poniższych objawów: Kaszel, Gorączka, Duszność.
 5. Czy masz któryś z poniższych objawów: Zmęczenie, Ból mięśni, Dreszcze, Ból głowy, Biegunka, Nudności, Ból gardła, Upośledzony smak lub węch, Żadne z powyższych.
 6. Zawód medyczny: Lekarz, Pielęgniarka, Ratownik medyczny, Inny pracownik medyczny, Nie dotyczy.

Zakażenie SARS-CoV-2 – objawy

Każdy przypadek Covid-19 ma indywidualny przebieg. U większości zarażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.

Najczęściej występujące objawy:

 • gorączka
 • suchy kaszel
 • zmęczenie

Rzadziej występujące objawy:

 • ból mięśni
 • ból gardła
 • biegunka
 • zapalenie spojówek
 • ból głowy
 • utrata smaku lub węchu
 • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp

Poważne objawy:

 • trudności w oddychaniu lub duszności
 • ból lub ucisk w klatce piersiowej
 • utrata mowy lub zdolności ruchowych

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.