Nowe latarnie w Lublinie. W tym roku na ulicach miasta pojawi się ok. 300 nowoczesnych punktów świetlnych

Latarnie w ciągu al. Kraśnickiej
Latarnie w ciągu al. Kraśnickiej | fot. Dominik Wąsik

Wzdłuż wybranych ulic Lublina powstanie nowe oświetlenie. W tym roku docelowo miasto rozświetli ok. 300 nowoczesnych latarni. Pierwszy przetarg został już ogłoszony i urzędnicy czekają na oferty firm.

Kolejne ulice z nowymi latarniami

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie oświetlenia ul. Kosynierów na długości ok. 900 m. Zadanie będzie realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Czas na składanie ofert upływa 13 lutego. Wykonawca będzie miał 6 miesięcy od dnia podpisania umowy na zrealizowanie prac. Oświetlenie ul. Kosynierów to zwycięski projekt X edycji Budżetu Obywatelskiego.

W trakcie jest również postępowanie na wybór wykonawcy budowy oświetlenia drogowego wzdłuż ul. Zemborzyckiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Wolińskiego do linii wysokiego napięcia. Zadanie uwzględnia postawienie 15 latarni. Projekt D-107 z Budżetu Obywatelskiego jest kontynuacją zadania z 2022 r. i zakłada wykonanie oświetlenia jezdni na długości 1250 m. Otwarcie ofert przewidziano na 9 lutego.

W planach są kolejne lokalizacje. Aktualnie trwają przygotowania do opracowania dokumentacji dla budowy oświetlenie drogowego na tzw. starej części ul. Nałkowskich. Nowych 80 lamp pojawi się na odcinku około 1200 m. W pierwszej kolejności miasto zleci opracowanie projektu, a następnie rozpocznie procedurę wyboru wykonawcy prac. To efekt wniosków mieszkanek i mieszkańców zgłoszonych podczas spaceru w dzielnicy Wrotków, w ramach miejskiego projektu „Plan dla Dzielnic”.

Jako realizacja zwycięskich projektów dzielnicowych w ramach X edycji Budżetu Obywatelskiego, nowe lampy zostaną też zamontowane w dzielnicy Szerokie. Tam pojawi się oświetlenie traktu pieszego od ul. Siewierzan w stronę ul. Nałęczowskiej (min. 4 latarnie parkowe) oraz odtworzenie lamp na ul. Jaśminowej (min. 5 latarni).

Lublin szuka oszczędności w oświetleniu ulic
fot. Dominik Wąsik

Miasto wykona też oświetlenie ciągu pieszego od ul. Hetmańskiej do ul. Kawaleryjskiej o długości 270 m, gdzie planowanych jest 9 nowych lamp. Z kolei w ramach projektu D-4 zostanie również wykonane oświetlenie ul. Pasiecznej (ok. 25 latarni). Ponadto we współpracy z mieszkankami i mieszkańcami, w ramach inicjatywy lokalnej planowane jest zamontowanie oświetlenia przy ul. Zdrowej.

„Koszt zaprojektowania i budowy oświetlenia we wskazanych lokalizacjach to ponad 2 mln zł. Prace będą realizowane sukcesywnie w ciągu całego roku. W lutym zakończy się budowa ulic Bliskiej i Skowronkowej. W wyniku tych inwestycji drogowych również powstało oświetlenie. Obie drogi oświetli łącznie 140 latarni” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Inwestycja w bezpieczeństwo

Na przestrzeni ostatnich 5 lat na terenie Lublina zamontowano ok. 2,6 tys. punktów oświetlenia na ponad 180 ulicach. W samym 2023 r. postawiono ponad 300 latarni. W minionym roku nowe lampy pojawiły się m.in. na ul.: Zdrowej, Zadębie, Mełgiewskiej, Robotniczej, Dożynkowej, Kolorowej, Bajkowej, Wądolnej, Ślaskiego, Zemborzyckiej, Nałkowskich oraz Stary Gaj.

Miasto zrealizowało również doświetlenie przejścia pieszo-rowerowego przez ul. Sławinkowską w pobliżu ul. Świerkowej (naprzeciwko Zespołu Szkół nr 12), doświetlenie przejść dla pieszych przez ul. Willową – w rejonie kościoła pw. Św. Brata Alberta oraz naprzeciwko wejścia do Ogrodu Botanicznego UMCS.

Słupy oświetleniowe ustawiono też na przejściu dla pieszych u zbiegu ulic Bohaterów Monte Cassino i Krasińskiego. Z kolei w ramach Budżetu Obywatelskiego polepszono jakość oświetlenia przejść dla pieszych na ul. Nałęczowskiej na wysokości ulic: Strumykowej, Gnieźnieńskiej i Ślężan.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.