Nowa zieleń w centrum Lublina. Grusze na pl. Wolności, pnącza na Starym Mieście, rabata na placu Po Farze

Grusze na placu Wolności
Grusze na placu Wolności | fot. Dominik Wąsik

Miasto Lublin kontynuuje prace związane z zazielenieniem obszaru Śródmieścia i Starego Miasta. Na pl. Wolności pojawiły się grusze, a zielona pnącza na Starym Mieście. Zielono i kolorowo zrobi się także na placu Po Farze za sprawą dużej rabaty z ozdobnych krzewów.

Zielona metamorfoza Lublina

Na placu Wolności znajduje się pięć donic, w których do tej pory rosły lipy drobnolistne oraz krzewy. W celu poprawy estetyki, nasadzenia wymieniono na dobrze radzące sobie w takich miejscach grusze wierzbolistne 'Pendula’. Donice wypełniono berberysami Thunberba ‘Red Carpet’. Rosnące w nich do tej pory drzewka trafiły do gruntu wzdłuż rzeki Bystrzycy w okolicy mostu 700-lecia Lublina.

Prace w zakresie zieleni objęły także teren Starego Miasta. Donice z winobluszczami trójklapowymi 'Veitchii’ i trzemielinami Fortune’a pojawiły się przy ulicach Kowalskiej 3, 17 i Olejnej 5. Miejsca wytypowano już w ubiegłym roku, jednak ze względu na pogodę, sadzenie roślin zdecydowano się wykonać wiosną. Donice ustawiono przy ścianach budynków.

W ramach zazieleniania tej dzielnicy wkrótce przemiana obejmie także plac Po Farze, gdzie na rabacie o pow. 110 m kw. posadzonych zostanie 180 tawulców ‘Crispa’ i 156 różowych pięciorników. Z kolei ponad pół tysiąca róż okrywowych 'Matchpoint’ ozdobi ul. 3 Maja. Teren pod nasadzenia w pasie środkowym tej ulicy jest w trakcie przygotowań.

W najbliższych dniach również na ul. Królewskiej jest planowana posadzenie 9 dużych klonów srebrzystych „Pyramidale” oraz około 100 róż. Drzewa i róże zostaną posadzone w miejscu dotychczasowych drzew, które trafiły w to samo miejsce co drzewa z placu Wolności.

Więcej: Zielone zmiany w Śródmieściu. Małe drzewa zastąpią dużymi, pojawią się też róże

Zdjęcia nowej zieleni

Grusze na placu Wolności
Grusze na placu Wolności | fot. Dominik Wąsik
Pnącza na Starym Mieście
Pnącza na Starym Mieście | fot. Miasto Lublin

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. grusze wierzbolistne ….
  A może gruszki na wierzbie?
  Czy wy w tym magistracie nie macie ciekawszych zajęć tylko takie wydumki.
  Trzeba było nie betonować całego Śródmieścia.
  ZDiM twierdzi, że nie ma pieniędzy na remonty ulic, a ci z UM gruszki w donicach sadzą….
  Czy to jest normalne?
  Podpowiadam ulice do pilnego minimum wyrównania nawierzchni (frezowanie i nowy asfalt):
  CHEMICZNA, SOWIŃSKIEGO, GŁĘBOKA, WITOSA, KUNICKIEGO, KRAŚNICKIE