Właśnie rozpoczęły się prace związane ze zmianą zieleni w Śródmieściu. Na ul. Królewską w najbliższym czasie wprowadzą się duże klony srebrzyste, które zastąpią obecne, mniejsze drzewa.
Miasto Lublin w tym roku bierze udział w projekcie Partnerska Inicjatywa Miast 2021-2023 realizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Bankiem Światowym. W ramach inicjatywy „Zielone serce miasta” planowane jest wprowadzenie nowych elementów zieleni w centrum miasta. Będzie to przede wszystkim realizacja nowych nasadzeń drzew i małoskalowych elementów w obszarach wysoko zurbanizowanych.
Chciałabym przede wszystkim skupić się na kontynuacji zielonych zmian w centrum miasta, czyli poprawie warunków bytowych drzew już rosnących, sadzeniu nowych, uzupełnianiu krzewów i roślinności okrywowej oraz przede wszystkim odtwarzaniu drzewostanu. W tym roku nowe elementy zieleni pojawią się w obszarze m.in. Królewskiej, Sądowej, Marii Curie-Skłodowskiej i 1 Maja – mówi Katarzyna Antoń, nowy Miejski Architekt Zieleni.
Małe drzewa zastąpią dużymi
Na początku tego tygodnia na ul. Królewskiej ruszyły prace przy rozbrukowaniu, gdzie wkrótce do gruntu trafi tam 9 dużych klonów srebrzystych „Pyramidale” oraz około 100 róż. Drzewa i róże zostaną posadzone w powiększonych misach gruncie w miejscu obecnych drzew, które następnie zostaną przesadzone w okolice ścieżki rowerowej przy ul. Muzycznej.
Tego typu prace jesienią będą realizowane także na ul. Sądowej, jako kontynuacją działań wykonanych w ubiegłym roku na ul. Chopina. Obecnie trwają uzgodnienia w zakresie projektu organizacji ruchu. Docelowo do powiększonych mis trafi 6 lip szerokolistnych ‘Fastigiata’ oraz krzewy ozdobne.
W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego poprawią się także warunki bytowe drzew na ul. Okopowej i ul. Narutowicza. Powstanie koncepcja zagospodarowania tych ulic, która zakłada powiększenie mis, nowe nasadzenia oraz wprowadzenie zieleni niskiej. Koncepcja po opracowaniu trafi do konsultacji z mieszkańcami i Radami Dzielnic, zaś wdrożenie tego projektu powinno nastąpić w przyszłym roku.
Kolejnym działaniem będą prace na ul. 1 Maja, na odcinku od pl. Bychawskiego w kierunku mostu Mariana Lutosławskiego, realizowane we współpracy z Zarządem Dróg i Mostów. Jesienią pojawią się tam nasadzenia drzew i krzewów, których gatunki będą nawiązywały do już powstałych na odcinku ul. 1 Maja.
Prace obejmą także ul. Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie w ubiegłym roku powstały nasadzenia krzewów, a rabaty zabezpieczono drewnianymi słupkami. W tym roku takie prace będą kontynuowane na pozostałych trawnikach na tej ulicy, które przejdą rekultywację. Miasto zabezpieczy też zielone miejsca na ul. Chopina, na odcinku od ul. Okopowej do ul. Lipowej.
Rośliny pnące
W ramach zazieleniania obszaru Starego Miasta w ubiegłym roku rewitalizacji poddano Zaułek Hartwigów, gdzie wykonano nasadzenia z roślin pnących oraz bylin. Takie prace kontynuowane będą w kolejnych trzech lokalizacjach na Starym Mieście, gdzie donice wypełnią winobluszcze oraz trzmieliny. Cały czas weryfikowane są kolejne ulice i budynki, przy których istnieje możliwość nasadzenia roślin pnących.
Pnącza posadzono także w betonowej donicy zlokalizowanej na skrzyżowaniu ulic: Świętoduskiej, Wodopojnej i Staszica. W planach jest także renowacja placu Rybnego – pierwszym etapem dla tego projektu jest badanie georadarem, następnym opracowanie dokumentacji na renowację placu.
Ptak.. najlepiej najpierw wyciąć co się da.. a potem od nowa sądzić za duże pieniądze. Pseudo ekologia nic więcej.. Ale dobre i to niż betonoza