Nowa szansa na życie dla chorych na trzustkę. W SPSK4 przeprowadzono ważną operację

Sala operacyjna SPSK4
Operacja ostrego zapalenia Trzustki | fot. Łukasz Głaczkowski SPSK4

W Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie, pacjenci z ostrym zapaleniem trzustki oraz martwicą tkanek okołotrzustkowych, mają dostęp do innowacyjnego leczenia małoinwazyjnego. To leczenie oparte na endoskopowym dostępie z wykorzystaniem aparatu EUS, czyli endoskopii ultrasonograficznej. Nowa aparatura została sfinansowana z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia.

Czym jest zapalenie trzustki i jak można się tej choroby nabawić

Zapalenie trzustki to schorzenie występujące w społeczeństwie często, jednak w większości przebiegające bez powikłań. Z tego względu nie zawsze jest rozpoznawane. Jego ostry przebieg wiążący się z olbrzymim bólem i skomplikowanym leczeniem jest rocznie diagnozowany u kilkudziesięciu na 100 000 osób.

Aparatura medyczna do przeprowadzania zabiegów endoskopowych trzustki
Operacja ostrego zapalenia Trzustki, Ultrasonograf Endoskopowy | fot. Łukasz Głaczkowski SPSK4

Zapalenie trzustki może być spowodowane przez szereg czynników, z których najpowszechniejsze to:

 • nadużywanie alkoholu
 • obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym
 • zbyt tłusta dieta
 • spożywanie dużych ilości jedzenia
 • niedrożność przewodu żółciowego
 • infekcje wirusowe i stosowanie pewnych leków
 • urazy brzucha
 • wrodzone deformacje trzustki oraz nadmierna aktywność przytarczyc mogą także być przyczyną rozwinięcia się zapalenia trzustki.

Zapalenie trzustki co czuje chory?

Możliwe, że dały o sobie znać lata złego odżywiania. Pod koniec listopada poczułem okropny ból,
którego nie dało się wytrzymać. Nie mogłem funkcjonować. Trafiłem do szpitala we Włodawie, gdzie zdiagnozowano u mnie ostre zapalenie trzustki. Lekarze nie dysponowali odpowiednim sprzętem. By mi pomóc, przeniesiono mnie do SPSK Nr 4 w Lublinie. Tam dowiedziałem się o martwicy, która pojawiła się przy trzustce. Od razu po zabiegu poczułem się lepiej, po dwóch dniach gotowy byłem do wyjścia w każdej chwili. Teraz nic mnie już nie boli – mówi pan Emil.

Innowacyjny zabieg w SPSK4 w Lublinie-małoinwazyjna metoda leczenia trzustki

Pacjenci z ostrym zapaleniem trzustki i martwicą tkanek okołotrzustkowych w SPSK Nr 4 w Lublinie mogą być poddani leczeniu, które jest mało inwazyjne i opiera się na endoskopowym podejściu z zastosowaniem aparatu EUS (endoskopii ultrasonograficznej). Zakup sprzętu do Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego został sfinansowany poprzez celową dotację z Ministerstwa Zdrowia.

Zdjęcia z operacji ostrego zapalenia trzustki
Operacja ostrego zapalenia Trzustki | fot. Łukasz Głaczkowski SPSK4

Jak wygląda leczenie ostrego zapalenia i martwicy trzustki w SPSK4

Dzięki nowej aparaturze i systemowi nowoczesnych samorozprężanych stentów (lumen-apposing
metal stents – LAMS) służących do zespoleń endoskopowych 28 grudnia w oddziale wykonano zabieg drenażu dużego, kilkunastocentymetrowego zbiornika z martwicą okołotrzustkową zlokalizowanego w przestrzeni zaotrzewnowej, za żołądkiem, w okolicy trzustki i śledziony.

Był to klasyczny przypadek ostrego zapalenia trzustki, bardzo ciężkiej choroby mogącej przebiegać
z poważnymi powikłaniami, jakimi są rozległe zbiorniki z martwicą tkanek okołotrzustkowych. Zdarza się, że martwicy ulega sama trzustka. Obecność zbiorników powoduje liczne komplikacje, w tym pojawienie się nadciśnienia w jamie brzusznej, formowanie się zbiorników ropnych wymagających interwencji chirurgicznej i wystąpienie sepsy. Bardzo często pacjenci, u których dojdzie do powstania takiego zbiornika, są hospitalizowani na oddziałach intensywnej terapii i wymagają wielokrotnych operacji, rozległych, z drenażami, z rozpreparowaniem przestrzeni zaotrzewnowej. Oczywiście są to zabiegi obarczone ryzykiem powikłań, w tym powikłań zagrażających życiu. Z dużym prawdopodobieństwem takie leczenie i związany z nim długi pobyt w szpitalu mogłyby czekać naszego pacjenta, gdyby nie możliwości, którymi obecnie dysponujemy. Oszczędzają one nie tylko czas i koszty leczenia, ale przede wszystkim cierpienie chorego związane z rozległymi operacjami. Korzyść wynikająca z ich zastosowania jest więc ogromna – mówi lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 w Lublinie, prof.
Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dr hab. n. med. Witold Zgodziński

Asystent operacyjny
Operacja ostrego zapalenia Trzustki | fot. Łukasz Głaczkowski SPSK4

Zabieg w SPSK4 przebieg operacji drenażu zapalenia trzustki

Metoda użyta podczas zabiegu dotyczącego powikłanego zapalenia trzustki może być stosowana także.
w przypadku innych wskazań wymagających połączenia ze sobą dwóch przestrzeni pod kontrolą USG
endoskopowego.

Celem operacji jest przeprowadzenie procedury drenażu wewnętrznego zbiornika martwicy, będącą rodzajem zespolenia chirurgicznego, wykonywaną bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Jest to znacznie mniej inwazyjne niż standardowa operacja, co czyni ją bezpieczniejszą dla pacjenta. Przebiega ona w znieczuleniu ogólnym z intubacją dotchawiczą. Wykorzystując endoskop ultrasonograficzny, lokalizujemy miejsce zbiornika, często umiejscowione między żołądkiem, śledzioną a tylną ścianą jamy brzusznej w przestrzeni zaotrzewnowej.

Endoskop ultrasonograficzny
Operacja ostrego zapalenia Trzustki | fot. Łukasz Głaczkowski SPSK4

Endoskopia ultrasonograficzna (EUS) umożliwia nam dobrą lokalizację zbiornika, a następnie
zastosowanie procedury terapeutycznej polegającej na wykonaniu drenażu z wykorzystaniem nowoczesnych samorozprężanych stentów wprowadzanych pod kontrolą EUS. Dzięki stentom uzyskany zostaje efekt zespolenia zbiornika okołotrzustkowego ze światłem żołądka, co prowadzi do wewnętrznego drenażu płynu z martwicą, mówiąc prościej – do wchłaniania go przez przewód pokarmowy. To rozwiązanie jest najlepsze dla pacjenta, gdyż nie wymaga użycia przezskórnych drenów zewnętrznych – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zgodziński.

Zespół operacyjny podczas zabiegu, operacji trzustki
Operacja ostrego zapalenia Trzustki | fot. Łukasz Głaczkowski SPSK4

Zespół operacyjny przeprowadzonego zabiegu

W zabiegu wykonanym u 47-letniego pacjenta uczestniczyli:

 • dr hab. n. med. Witold Zgodziński, prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, chirurg
 • dr n. med. Artur Zakościelny, chirurg
 • dr n. med. Michał Hys, anestezjolog
 • Katarzyna Pękała, pielęgniarka
 • Adrianna Zakrzewska, pielęgniarka
 • Aleksandra Bolesta-Wójcik, pielęgniarka
Operacja ostre zapalenie trzustki SPSK4
Operacja ostrego zapalenia Trzustki | fot. Łukasz Głaczkowski SPSK4

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.