Noc sów 2024. Wyjątkowe wydarzenie przyrodniczo edukacyjne w Polsce. Ruszyły zapisy

Sowa patrzy zaciekawiona
Noc Sów 2024 - Sowy zapraszają na wydarzenie

Od dawnych czasów sowy wywoływały skrajne reakcje wśród ludzi, budziły zarówno podziw, jak i lęk. Te drapieżne ptaki, często traktowane jako symbole mądrości i śmierci, wciąż fascynują swoim wyglądem i zachowaniem. Nadchodząca Noc Sów stanowi doskonałą okazję do zgłębienia ich tajemnic, dyskusji na temat ich roli w historii ludzkości oraz ich znaczenia w przyrodzie.

Co to jest Noc Sów w Polsce?

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, które w tym roku odbywa się w dniach 23-25 lutego. W tym okresie puszczyki i puchacze rozpoczynają swój sezon godowy, co sprawia, że pohukiwania tych ptaków oraz nocna pora, kiedy większość sów jest najbardziej aktywna, stwarzają doskonałą okazję do ich obserwacji.

Ornitolodzy i pasjonaci zapraszają na poszukiwania nocnego życia

Warto dołączyć do grupy ornitologów, edukatorów i miłośników ptaków, którzy w tym czasie odkrywają tajemnice tych fascynujących stworzeń. W Polsce można spotkać 10 gatunków lęgowych sów, takich jak sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, płomykówka, puszczyk, uszatka błotna, puszczyk uralski, puszczyk mszarny oraz puchacz. Dodatkowo trzy wyjątkowe gatunki, jak syczek, sowa śnieżna i sowa jarzębata, można obserwować w trakcie ich przelotów lub zimowego koczowania.

puszcza las drzewa
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Sowy są pod ochroną w Polsce

Wszystkie rodzaje sów, które naturalnie występują na obszarze naszego kraju, zostały objęte ścisłą ochroną, a niektóre z nich zostały wyróżnione jako gatunki wymagające dodatkowych środków ostrożności.

W celu skutecznej ochrony siedlisk oraz lęgów niektórych z gatunków sów występujących na terenie kraju, tworzone są specjalne strefy ochrony. Takie strefy są tworzone przez Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska i ograniczają możliwość m.in. wstępu na teren zajęty przez parę lęgową, czy też prowadzenia prac (np. z zakresu gospodarki leśnej) na tym obszarze, tak by nie płoszyć lub niepokoić osobników w danym rewirze.

Gwiazdy na nocnym niebie
Gwiazdy na nocnym niebie | fot. pixabay

Ciekawi i fascynuje Cię przyroda?

Jeśli więc chcesz poznać zwyczaje sów, podejrzeć je w ich naturalnym środowisku, dowiedzieć się co jedzą, jak słyszą, jak widzą i jak wyglądają, to wydarzenie jest dla Ciebie. Zapisz się na jedną z nocnych wypraw z okazji Nocy Sów 2024. Ilość miejsc ograniczona, szybko się wyczerpują.

Mapa wydarzeń z okazji Nocy Sów w Polsce

Szczegółowe informacje dotyczące Wydarzenia, wraz z pełną listą dostępnych lokalizacji w całej Polsce znajdziecie na MAPIE NOCY SÓW.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.