Noc Muzeów 2023 w Lublinie – program, lista wydarzeń. Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć?

Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej | materiały organizatora

W 2023 roku Noc Muzeów w Lublinie zaplanowana została na 13 maja. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać muzea, galerie i wiele innych instytucji kulturalnych w godzinach nocnych. Zobacz, gdzie warto się wybrać i co można zobaczyć.

Tegoroczna już 19. odsłona Nocy Muzeów w Lublinie odbędzie się już w sobotę, 13 maja. Podobnie, jak w poprzednich latach będą czynne muzea, galerie, czy placówki kulturalne, ale także miejsca, które na co dzień są niedostępne dla odwiedzających. Należy pamiętać, że na część wydarzeń trzeba się wcześniej zarejestrować, bo ilość miejsc jest mocno ograniczona.

Noc Muzeów 2023 w Lublinie – lista wydarzeń

Muzeum Narodowe na lubelskim zamku | Noc Muzeów 2023

Zamek Lubelski czynny w godz. 18-24.

  • 18:00-23:00 Oprowadzania z przewodnikiem po Kaplicy Trójcy Świętej | wstęp wolny, wejście od dziedzińca,
  • 18:00 Spotkanie autorskie wokół książki „Wariant La Plata” Pawła Kozioła (prowadzenie: Rafał Rutkowski) | sala kinowa, wstęp wolny,
  • 19:00 Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński”,
  • 18:00, 20:00 Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego”.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej | Noc Muzeów 2023

  • 17:00 Warsztaty Złotnicze dla najmłodszych,
  • 19:00 Spotkanie autorskie wokół książki „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zbarażu 1893-1939 r. Jerzy Bestecki naczelnik gniazda sokolego w Zbarażu”.

Muzeum Historii Miasta Lublina | Noc Muzeów 2023

Muzeum w Bramie Krakowskiej czynne w godz. 18-21.

Muzeum Józefa Czechowicza | Noc Muzeów 2023

Muzeum na Starym Mieście czynne w godz. 18-21.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” | Noc Muzeów 2023

Muzeum przy ul. Uniwersyteckiej czynne w godz. 18-21.

  • 18:00, 19:00 i 20:00 Oprowadzania po wystawie czasowej „Lubelskie harcmistrzynie Maria Walciszewska, Maria Świtalska” oraz wystawie „Dziewczęta w KL Ravensbrück”.

W trakcie zwiedzania będzie można obejrzeć filmy dokumentalne dotyczące więzienia na Zamku oraz aresztu gestapo “Pod Zegarem”.

Ogród Botaniczny UMCS | Noc Muzeów 2023

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na spacer historyczny. Podczas spaceru uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wielowiekową, bogatą, a mało znaną historią tego miejsca. Teren Ogrodu Botanicznego w XVIII wieku był folwarkiem należącym między innymi do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza Kościuszki. W XIX wieku było tu uzdrowisko, a najnowsze badania archeologiczne prowadzone w obrębie Reduty Tadeusza Kościuszki odsłoniły ślady osadnictwa sprzed 4000 lat. W ramach wydarzenia odbędzie się krótki spacer po Ogrodzie, zwiedzanie Dworku Kościuszków oraz Reduty Tadeusza Kościuszki. Początek spaceru o godz. 17.00 przy wejściu od ul. Willowej, planowane zakończenie ok. 19.30.

Wstęp wolny, liczba uczestników ograniczona. Zapisy na spacer historyczny są przyjmowane telefonicznie w godz. 7:00-15:00, pod nr 81 742 67 01.

Wydarzenie wyjątkowo w piątek, 12 maja.

Państwowe Muzeum na Majdanku | Noc Muzeów 2023

  • 11:00 Spotkanie, podczas którego specjaliści z dziedziny przechowywania i konserwacji muzealiów zaprezentują wybrane przedmioty ze zbiorów oraz sposoby ich zabezpieczania. Po prezentacji odbędzie się również bezpłatne zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem. Zarówno pokaz muzealiów, jak i połączone z nim oprowadzanie będą tłumaczone na język migowy.
  • 13:00 i 14:00 Zwiedzania terenu byłego obozu z muzealnymi przewodnikami

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prowadzimy zapisy. Prosimy o kontakt telefoniczny (81 710 28 33) lub mailowy: [email protected].

Muzeum Wsi Lubelskiej | Noc Muzeów 2023

W tym roku Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wybranych ekspozycji, które ożyją wieczorem 13 maja 2023 r. Lubelski skansen zaprasza na wędrówkę po wsi, miasteczku i dworze, podczas której będzie można spotkać postacie jak z dawnych lat. Uczestnicy przeniosą się w czasie nie tylko dzięki muzealnym wnętrzom, ale również opowieściom, dźwiękom, a nawet zapachom i smakom im towarzyszącym.

Zwiedzanie będzie odbywało się w grupach zorganizowanych. Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie o godz. 19.00 – zbiórka w budynku recepcji. Kolejne tury ruszać będą co 20 minut. Ostatnia grupa rozpocznie zwiedzanie o 20.40. Oprowadzanie każdej grupy potrwa ponad 2 godziny.

Brak wolnych miejsc.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.