Noc Kupały 2022. Co to za dzień, kiedy wypada w tym roku i jak się obchodzi? DATA

Noc Kupały 2022. Kiedy wypada w tym roku
Noc Kupały 2022. Kiedy wypada w tym roku? | fot. Adobe Stock

Noc Kupały 2022: kiedy wypada w tym roku i jak ją obchodzić? Co to za dzień? Noc Kupały to jedno z dawnych świąt słowiańskich. Obchodzone było w najkrótszą noc w roku i z tej okazji rozpalano ogniska, palono zioła i puszczano na wodę wianki.

Noc Kupały 2022 – DATA: kiedy wypada w tym roku? Co to jest? Jaka jest historia tego słowiańskiego święta i jak się je obchodzi? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Nocy Kupały w 2022 roku oraz obchodach i genezie tego święta.

Kiedy jest Noc Kupały 2022? [DATA, TERMIN]

Data Nocy Kupały 2022 nie jest stała, dlatego co roku to słowiańskie święto może przypadać w różnych terminach. Dzień ten związany jest ściśle z przesileniem letnim, dlatego zawsze wypada w czasie najkrótszej nocy w roku.

Przesilenie letnie oznacza moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca – biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. W tym dniu Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Na półkuli północnej przesilenie datowane jest na 20 lub 21 czerwca. W momencie przesilenia letniego rozpoczyna się astronomiczne lato.

W 2022 roku Noc Kupały wypadnie z 21 na 22 czerwca, czyli z wtorku na środę.

Według wierzeń najkrótsza noc w roku ma niezwykłą moc – podczas jej trwania wszelkie wróżby, a zwłaszcza te dotyczące miłości mają największą szansę się spełnić. Stąd nieodłącznymi elementami kapalonocki były dawniej płonące ogniska, tańce przy ogniu oraz kąpiele w jeziorze lub rzece.

Najbardziej znaną tradycją, związaną z Nocą Kupały są tzw. wianki. Panny wiły wianki i puszczały je na rzekę. Właścicielka wianka, który został wyłowiony przez jakiegoś kawalera, miała szybko wyjść za mąż. Puszczane wianki pleciono z polnych roślin, ziół i kwiatów, na których mocowano świece i szukali kwitnącego kwiatu paproci.

Obecnie obchody Nocy Kupały polegają już jedynie na zabawie. W tym czasie w wielu miastach w całej Polsce organizowane są liczne wydarzenia i koncerty.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.