Nieodśnieżone przystanki MPK Lublin. Pasażerowie grzęzną w błocie i śniegu

Nieodśnieżone przystanki MPK Lublin | fot. Dominik Wąsik

We wtorek zadzwonili do naszej redakcji zdenerwowani mieszkańcy Lublina z prośbą o interwencję w sprawie nieodśnieżonych przystanków MPK Lublin.

Opady śniegu sprawiły, że miejskie służby musiały interweniować na ulicach Lublina. Niestety, nie zawsze efektywnie. Pierwsze telefony o tym, że na lubelskich ulicach oraz przystankach autobusowych dzieje się coś złego, otrzymaliśmy już sobotę. Podobne sygnały od naszych Czytelników wpłynęły także w kolejnych dniach.

Przystanki są odśnieżane na bieżąco, również w nocy. Musimy jednak pamiętać, że prawidłowe odśnieżenie przystanków uzależnione jest w dużej mierze od warunków pogodowych – mówi Anna Zalewska, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Za oczyszczanie przystanków odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, który zleca to zadanie MPK Lublin. Do odśnieżenia jest ponad 760 przystanków na terenie miasta. – Nasze ekipy rozpoczęły odśnieżanie w piątek wieczorem i robią to nieustannie przez całą dobę – mówi Weronika Opasiak, rzecznik MPK Lublin.

Zalegające na chodnikach i przystankach błoto przystankowe jest usuwane, gdy tylko pozwalają na to warunki pogodowe. – Łącznie na terenie naszego miasta pracuje sześć ekip zajmujących się odśnieżaniem przystanków – dodaje Opasiak.

Czy i gdzie mogę zgłosić nieodśnieżony przystanek? Uwagi związane z potrzebą odśnieżenia przystanku, pasażerowie mogą kierować bezpośrednio do MPK Lublin (e-mail: [email protected], tel. 511 972 431 (od pn-pt w godz. 7:00 – 15:00) lub do ZTM w Lublinie, gdzie taka uwaga jest przekierowywana bezpośrednio do MPK Lublin.

Nieodśnieżone chodniki

Straż Miejska przypomina, że obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości jest usuwanie błota, śniegu i lodu z części nieruchomości służącej do użytku publicznego.

Zgodnie z § 3 ust. 1 Uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin, uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego powinno być realizowane na bieżąco w celu niezwłocznego usunięcia przeszkód lub zagrożeń dla swobodnego przechodu lub przejazdu.

Za nieuprzątnięcie śniegu i lodu z chodnika funkcjonariusz może nałożyć na osobę odpowiedzialną mandat w wysokości 100 zł.

Chodniki należące do miasta są oczyszczane przez firmy zajmujące się odśnieżaniem miasta. – Brygady ręczne pracują po ustaniu opadu – mówi Karol Kieliszek z lubelskiego ratusza.

Gdzie mieszkańcy mogą zgłaszać brak odśnieżonych ulic lub chodników? – Mieszkańcy powinni zgłosić ten fakt do zarządcy tych chodników lub Straży Miejskiej (dzwoniąc pod darmowy numer 986 – przyp. red.), jeśli nie mają wiedzy, kto odpowiada za utrzymanie danego odcinka – dodaje Kieliszek.

Tylko od ubiegłego piątku (16 marca) do poniedziałku (19 marca) do odśnieżania naszego miasta zużyto ponad 1000 ton soli drogowej i ponad 400 ton piasku.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie tylko na przystankach taka breja. Drogi osiedlowe i parkingi to istny Armageddon. Zdaje się, że zarządcy czekają, aż się samo roztopi. Kalinowszczyzna i Czechów, w tych rejonach się poruszam i tam tak właśnie jest.

  2. Zgadzam sie, chodniki nie odświeżone, ale i ulice tez
    Miasto kolejny raz nie zdało egzaminu
    Trzeba coś zmienić i to szybko bo mam wrażenie ze z każdą zima jest coraz gorzej

  3. Niech się zajmą ODŚNIEŻANIEM, a nie spaniem solą po chodnikach, która nic nie daje. Ale po co się przemęczać, lepiej sypnąć niż wziąć łopatę….