Niemcy, Francja i Włochy zawieszają stosowanie szczepionki AstraZeneca

szczepienie covid19
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Po Irlandii, Holandia, Niemcy, Francja, Hiszpania i Włochy tymczasowo wstrzymują szczepienia przeciw Covid-19 szczepionką AstraZeneca. Powodem takiej decyzji są doniesienia o niebezpiecznych zakrzepach krwi.

Niemcy, Francja i Włochy zawieszają stosowanie szczepionki AstraZeneca

Informacja o zawieszeniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca zostało ogłoszone w poniedziałek przez niemieckie Ministerstwo Zdrowia. Następnie przekazano wiadomości z Paryża i Rzymu. Najnowsze informacje płyną z Hiszpanii, gdzie zdecydowano o okresowym zawieszeniu szczepienia szczepionką AstraZeneca.

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn stwierdził, że krok ten jest zgodny z zaleceniem Instytutu Paula Ehrlicha.

Niedawno w niektórych krajach stosujących szczepionkę zgłoszono kilka przypadków zakrzepów krwi związanych ze szczepionką.

Według Europejskiej Agencji Leków (EMA) zidentyfikowano łącznie 30 przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u ponad 5 milionów osób zaszczepionych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Według Instytutu Szczepionek i Leków Biomedycznych Paula Ehrlicha „obecnie nie ma dowodów na to, że szczepienie spowodowało te choroby”. W Niemczech do 11 marca 2021 roku zgłoszono łącznie 11 zgłoszeń różnych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych z około 1,2 miliona szczepień.

Firma AstraZeneca podała w komunikacie prasowym, że dane 17 milionów osób zaszczepionych AZD1222 w UE i Wielkiej Brytanii nie wykazują zwiększonego ryzyka powstania zakrzepów krwi ani zatorowości płucnej.

W Polsce nie stwierdzono ani jednego przypadku powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce firmy AstraZeneca. Poinformował o tym w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.