Niegdysiejsze miasto Czartoryskich – dziś o Puławach

Puławy, czyli „Polskie Ateny”

„Polskie Ateny” niegdyś stanowiły ważne centrum kultury. Ich punktem centralnym był dwór familii Czartoryskich. W XVIII wieku Puławy stały się własnością rodu na sto lat. Na ten właśnie okres przypadają lata świetności tego miejsca. Puławy, „Polskie Ateny”, miasto-ogród, wabią turystów, ale jakiej atrakcji turystycznej używają jako przynęty?

Główne atrakcje. Architektura, park, magnaci i jazz

Dziś Główną atrakcją nadwiślańskiego miasta jest  Pałac Czartoryskich, w którym ulokowane jest muzeum. Rezydencję otacza park w stylu angielskim, co w połączeniu z architekturą w konwencji antyku rodzi powalające struktury estetyczne. Osada założona przez magnatów to nie tylko przeplatające się wzajemnie elementy natury. Ogród dopełniają formy architektoniczne, na przykład Pałac Marynki, Domek Grecki czy Świątynia Sybilli. Ta ostatnia jest urokliwą budowlą w kształcie rotundy  z filarami. Obiekt jest pierwszym muzeum w Polsce i pełni tę funkcję do dziś. Do tego wszystkiego dołączają organizowane w mieście Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe. Muzyczne wydarzenie odbywa się na  początku drugiego miesiąca wakacji. Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w wydarzeniu będą zmuszeni zaczekać rok do kolejnej edycji.

Aktywny wypoczynek

Atrakcje turystyczne jakie oferują Puławy to nie tylko scheda Czartoryskich. Są tam także spływy kajakowe Wisłą, Kurówką i Wieprzem, czyli znajdzie się coś dla szukających aktywnego wypoczynku. Miłośnicy przyrody odnajdą się w rezerwacie Łęg na Kępie , pełnym zieleni, śpiewu ptaków i oszałamiających widoków, ze względu na swoje położenie. Rezerwat jest bowiem położony na trasie Wisły, a jego tereny przecinane są meandrami najdłuższej polskiej rzeki, przepływającej także przez Puławy.

Zachód województwa lubelskiego

„Polskie Ateny” nazywane też miastem-ogrodem kuszą wszystkich miłośników historii czy piękna architektury wplecionego w ogrodowe kompozycje. Znajdzie się tam coś dla zwolenników aktywnego wypoczynku, a także coś dla osób z upodobaniami muzycznymi, rodem z Nowego Orleanu.

Skrót, czyli w punktach co w Puławach

  • atrakcje estetyczne, czyli architektura
  • przeplatająca elementy urbanistyczne fauna
  • Łęg na Kępie – ciesząca oko przyroda
  • spływy kajakowe Wisłą, Kurówką i Wieprzem
  • szlaki rowerowe: Niebieski (ok. 30 km) , Czerwony(ok. 29 km) , Zielony(ok. 38 km), Żółty (ok. 28 km)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.