Niebezpiecznie po południu i wieczorem. Gwałtowne burze na horyzoncie

chmury niebo burza ciemne lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa lubelskiego przed wystąpieniem gwałtownych burz z gradobiciem. Miejscami może być niebezpiecznie.

Dzisiaj Polska będzie pod wpływem rozległej bruzdy niskiego ciśnienia. Nad naszym krajem będzie przebiegać strefa pofalowanego frontu atmosferycznego oddzielająca ciepłą i wilgotną, polarno-morską masę powietrza zalegającą nad województwami południowymi i wschodnimi od wyraźnie chłodniejszej, polarnej o cechach morskich postępującej znad północno – zachodniej części kontynentu europejskiego.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie drugiego stopnia (skala trzystopniowa) przed burzami z opadami gradu. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami miejscami od 30 do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy oraz porywami wiatru do 95 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy grad.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Anna Woźniak z IMGW.

Możliwe trąby powietrzne

Polscy Łowcy Burz ostrzegają, że w środowisku wilgotnych warstw dolnej troposfery w korelacji z silniejszym przyspieszaniem prądów wstępujących, nie można wykluczyć uformowania się 1-2 trąb powietrznych. Największego potencjału konwekcyjnego należy oczekiwać w drugiej części dnia.

Gdzie jest burza? Radar burz [28.05.2019]

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.