Straż Miejska zabezpieczyła już pierwsze w tym roku miejsca na terenie Lublina, w których natrafiono na Barszcz Sosnowskiego. Roślina jest wyjątkowo niebezpieczna. Kontakt z nią może powodować groźne oparzenia skóry.
Okres kwitnienia Barszczu Sosnowskiego przypada na przełom czerwca i lipca. Barszcz Sosnowskiego jest toksyczny, jeśli fragment ciała, który miał kontakt z rośliną, wystawimy nawet na krótki czas na promienie słoneczne. Kontakt z rośliną powoduje oparzenie nawet II i III stopnia.
Jednak warto wiedzieć, że do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną, gdyż wydzielane przez nią olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów. Olejki wytwarzane przez roślinę powodują najpierw zaczerwienie skóry, a następnie pęcherze.
Roślina szczególnie niebezpieczna jest w lipcu i sierpniu, ponieważ im wyższa temperatura powietrza, tym bardziej toksyczne są jej olejki.
W tych miejscach w Lublinie uważajcie! Oto potwierdzone lokalizacje Barszczu Sosnowskiego
- ul. Królowej Jadwigi,
- ul. Wądolna/Mgielna,
- ul. Felin,
- ul. Sławinkowska.
Gdy napotkamy rosnący w Lublinie Barszcz Sosnowskiego, należy to zgłosić do Straży Miejskiej. Można to zrobić, dzwoniąc pod alarmowy numer 986. Podczas zgłoszenia pamiętajmy, aby precyzyjnie określić miejsce, gdzie roślina została znaleziona.
Na miejsce zostanie wysłany patrol, który zweryfikuje zgłoszenie. W przypadku ujawniania niebezpiecznej rośliny teren zostanie otaśmowany, a następnie ta informacja zostanie przekazana do właściciela nieruchomości. W przypadku terenów miejskich o występowaniu rośliny jest informowany Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Robert Gogola ze Straży Miejskiej Miasta Lublin apeluje do mieszkańców, by zgłaszali nawet przypadki, w których nie są pewni w 100 proc. czy mają do czynienia z groźną rośliną. Patrol pojawi się patrol, który oceni, czy ta roślina to niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego, czy łudząco podobny do niego Barszcz Zwyczajny, który nie jest groźny dla ludzi.
Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Osiąga wysokość do 4 m, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski, które produkują toksyczną substancję.
W miejscach występowania rośnie zwykle masowo. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach czy odłogach.
Dodaj swój komentarz