Nie idź na emeryturę w czerwcu. Możesz stracić nawet kilkaset złotych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Osiągnąłeś wiek emerytalny i chcesz już przejść na emeryturę? Lepiej omijaj czerwiec. Wystarczy zaczekać do lipca, żeby świadczenie było sporo wyższe. Wyjaśniamy dlaczego.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podpowiadają, że lepiej nie składać wniosku o emeryturę w czerwcu. Kłopot z czerwcem wynika z zasad waloryzacji składek emerytalnych. Waloryzację przeprowadza się po to, żeby składki ubezpieczonych nie straciły na wartości. Polega to na tym, że co roku – właśnie w czerwcu – składki rosną o określony procent.

Osoba, która przechodzi na emeryturę w czerwcu, korzysta tylko z waloryzacji rocznej. A składki osoby, która idzie na emeryturę w innym miesiącu, dodatkowo są objęte waloryzacją kwartalną. Dlatego emerytura wyliczona w lipcu może być znacznie wyższa od czerwcowej – o kilkanaście lub nawet kilkaset złotych miesięcznie” – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Przykład: Weźmy 65-letniego mężczyznę, który odłożył 500 tys. zł składek. Gdyby teraz chciał przejść na emeryturę, dostałby 1918 zł brutto. Zakładając, że czerwcowa waloryzacja wyniesie 9 proc., do jego składek doliczone zostanie 45 tys. zł ekstra. Dzięki temu, jeśli złoży wniosek w lipcu, jego emerytura wzrośnie aż o 184 zł miesięcznie brutto.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, do ZUS w województwie lubelskim w czerwcu ubiegłego roku wpłynęło tylko 210 wniosków o emeryturę. Większość osób wstrzymała się ze złożeniem wniosku do lipca i dzięki temu ich emerytury są wyższe. W lipcu 2018 roku do ZUS w regionie trafiło aż 5,4 tys. wniosków o emerytury – to prawie 26 razy więcej niż w czerwcu.

Jak skorzystać?

To od przyszłego emeryta zależy, kiedy złoży wniosek do ZUS. Nie musi tego robić od razu po ukończeniu wieku emerytalnego. Dla kobiet wynosi on obecnie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. Osoba, która kończy ten wiek w czerwcu, może zaczekać z wnioskiem o emeryturę do lipca. Składki obejmie wtedy lipcowa waloryzacja i w efekcie emerytura będzie wyższa.

Jest tylko jeden minus późniejszego złożenia wniosku do ZUS. Świadczenie przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Jeśli ktoś kończy wiek emerytalny w czerwcu, a wniosek złoży w lipcu, to świadczenie za czerwiec nie będzie przysługiwać. Warto o tym pamiętać i rozważyć wszystkie za i przeciw.

W podjęciu decyzji może pomóc doradca emerytalny. Doradcy dyżurują w każdej placówce ZUS, w godzinach pracy sal obsługi klientów. Wizyty nie trzeba wcześniej rezerwować. Na spotkanie należy zabrać dowód tożsamości” – dodaje Małgorzata Korba.

Może Cię to zainteresować: Lubelski emeryt rekordzista dostaje 22 tys. zł. Najniższa emerytura to 2 groszeWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.