Nie będzie mandatów za wejście do fontanny na placu Litewskim. Tabliczki do wymiany

IMG 20170627 200047

Straż Miejska nie wystawi mandatu za złamanie zakazu wchodzenia do fontanny na placu Litewskim. Brak jest podstawy prawnej do karania.

 

Przypomnijmy, że tabliczki z informacją o zakazie wchodzenia do fontanny zostały zainstalowane wokół niecki we wtorek. Urzędnicy w ten sposób chcieli uniknąć sytuacji, w których mieszkańcy i turyści korzystali w różny sposób z wodotrysków. Jedni się kąpali, a drudzy wypoczywali chłodząc od strumieni wodnych.

 

Tabliczka miała zastraszyć chętnych przed wejściem do niecki, ale… Wchodzący nie muszą obawiać się mandatów. – Pozostajemy przy pouczeniach i upomnieniach – mówi Ryszarda Bańka, rzecznik Straży Miejskiej. W tym przypadku nie możemy karać mandatami, bo zgodnie z informacją zawartą na tabliczkach jako podstawa prawna wskazany jest art. 65 Prawa wodnego, a my nie mamy tego przepisu w naszych uprawnieniach, za które możemy wystawiać mandaty.

 

Jest jeszcze jeden problem. Informacja na tabliczce wskazuje prawo wodne, lecz żaden paragraf nie odpowiada zakazowi wejścia do niecki. Przepis dotyczy jedynie „urządzeń wodnych”, a fontanna się do niech nie zalicza.

 

Ratusz zapowiada, że wycofa się z „zakazu wchodzenia” i zastąpi go „zakazem kąpieli”. Jednak to nadal nic nie zmieni. Straż miejska nadal będzie pouczać i zwracać uwagę. Według Ratusza fontanna ma służyć mieszkańcom, dlatego nie będzie kar.

 

– Dopuszczalne jest np. zamoczenie dłoni i wykorzystanie wody do schłodzenia się, dzieci nadal mogą pluskać się wodą, jednak nie jest to kąpielisko, nie ma przy fontannach ratownika, w związku z czym nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa, a korzystanie z fontanny jak z basenu doprowadzić może do sytuacji niebezpiecznych – mówi Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego Ratusza.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. schłodzic sie woda gdzie biegają dzieciaki i tam sikaja bardzo odswierzajace ……………………………..