Nici z polskiego leku na COVID. Lek Biomedu nie przeszedł badań klinicznych

krew laboratorium
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Biomed-Lublin miał wytworzyć lek na koronawirusa, ale ten nie przeszedł pomyślnie badań klinicznych. Akcje spółki w poniedziałkowy poranek spadły o 33 proc.

Lek Biomedu nie przeszedł badań klinicznych

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie (SPSK 1) zakończył badania kliniczne w ramach „Badania nad wytworzeniem swoistej immunoglobuliny ludzkiej z osocza dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS CoV 2 i jej zastosowaniem terapeutycznym u pacjentów z COVID-19” – poinformował Biomed-Lublin.

SPSK 1 poinformował, że uwzględniając wyniki badania preparatów o działaniu przeciwwirusowym, stosowanych u pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 należy wnioskować, że grupą, która mogłaby odnieść korzyść, są osoby w bardzo wczesnej fazie zakażenia.

Przypomnijmy, że Biomed-Lublin rok temu jako pierwsza polska spółka ogłosiła, że ma lek na koronawirusa.

„Wyniki analizy danych pierwszych 100 pacjentów, włączonych do badania, wskazują, że dodanie wytworzonej z osocza swoistej Immunoglobuliny anty-SARS-CoV2 do standardowej terapii nie ma statystycznie istotnego wpływu na określone w protokole badania punkty końcowe” – podaje Biomed-Lublin.

Lek Biomedu wytworzony został w wyniku frakcjonowania osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo. Następnie preparat przekazano do niekomercyjnych badań klinicznych, na które Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu nr 1 w Lublinie grant przyznała Agencja Badań Medycznych.

Akcje Biomedu w dół

Rynek zareagował na wiadomość nieco paniczną wyprzedażą. W poniedziałek rano akcje Biomed-Lublin (BML, GPW)) spadły o 33-proc. do 4,40 zł. W następnych godzinach sytuacja trochę się uspokoiła i akcje podskoczyły do okolicy 5 zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.