Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych NBP. Główna stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. Zmiany zaczną obowiązywać od 7 października 2021 r.
Nowe stopy procentowe NBP
W środę 6 października 2021 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ta podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,4 pkt proc., tj. do poziomu 0,50%. Jednocześnie Rada ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP:
– stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;
– stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;
– stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
– stopa redyskontowa weksli 0,51 proc. w skali rocznej;
– stopa dyskontowa weksli 0,52 proc. w skali rocznej.
Zmiana oznacza, że wkrótce banki zaczną przeliczać inaczej ratę odsetkową od kredytów. Ci, którzy spłacają kredyty od dłuższego czasu, mogą się spodziewać powrotu raty do poziomu sprzed pandemii.
Kurs złotego
Do decyzji o podwyżce stóp przekonać RPP mógł kurs złotego, szybko tracącego na wartości od miesiąca. Wpływa to już na ceny paliw na stacjach, ale też ceny gazu, a więc podnosi i tak już wysoką inflację. Inflacja we wrześniu wyniosła 5,8 proc.
„Dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP. Jednocześnie NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych” – pisze NBP w komunikacie.
Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 r.
Dodaj swój komentarz