Najstarsza biblioteka szpitalna w Polsce jest w Lublinie. Jak wypożyczyć książkę?

Teresa Kaminska
Fot. SPSK Nr 4

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie działa Filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. To najstarsza biblioteka szpitalna w Polsce. W przyszłym roku podobnie jak SPSK Nr 4 będzie obchodzić 60-lecie.

Godziny otwarcia i zapisy

Biblioteka w SPSK Nr 4 w Lublinie znajduje się w głównym gmachu szpitala na niskim parterze i działa od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15. Nr telefonu: 81 72 44 137.

Oprócz standardowego udostępniania zbiorów, książki dostarczane są bezpośrednio do łóżek pacjentów. Dwa razy w tygodniu pracownice biblioteki są na każdym ze szpitalnych oddziałów. Podczas ich wizyt można zapisać się do biblioteki i od razu wypożyczyć książkę.

– Zakładamy wtedy kartę biblioteczną przy łóżku pacjenta na czas pobytu danej osoby w szpitalu – objaśnia kierująca biblioteką w SPSK Nr 4 Teresa Kamińska.

Biblioteka jest ogólnodostępna jak wszystkie filie miejskie. Do biblioteki szpitalnej mogą się zapisać wszyscy chętni, w tym pacjenci, pracownicy SPSK Nr 4 w Lublinie, studenci Uniwersytetu Medycznego.

Pierwsza biblioteka szpitalna w Polsce

Biblioteka w szpitalu przy ul. Dra Kazimierza Jaczewskiego 8 rozpoczęła działalność 24 lipca 1964 roku.

– Była to pierwsza biblioteka szpitalna w Polsce – zaznacza Teresa Kamińska, która od 2004 roku kieruje tą placówką. – Z racji uruchomienia szpitalnej biblioteki dyrekcja SPSK Nr 4 wydała specjalny okólnik określający zasady współpracy personelu medycznego z biblioteką, głównie dotyczące odbioru książek od pacjentów opuszczających lecznicę. I tak to funkcjonuje do dzisiaj.

Filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie na początku działała w pokoju numer 3079 na I piętrze szpitala.

– Obecnie zajmuje lokal na poziomie -1, na tzw. niskim parterze budynku głównego. Odpowiednia wielkość pomieszczenie umożliwia czytelnikom swobodny dostęp do półek – wyjaśnia kierująca biblioteką.

biblioteka_szpitalna_-_widok_na_regały_z_książkami
SPSK Nr 4

Księgozbiór

Filia nr 14 MBP zaczynała działalność z księgozbiorem liczącym kilkaset publikacji. Obecnie po wielu latach gromadzenia zbiorów, księgozbiór oscyluje w okolicy 12 tysięcy książek drukowanych.

– W tej chwili mamy dokładnie 11 747 egzemplarzy. Do naszego szpitalnego zbioru dochodzi jeszcze 768 jednostek zbiorów specjalnych. W większości są to audiobooki. To 755 płyt CD. Są jeszcze materiały elektroniczne do nauki języków obcych oraz kilkanaście płyt z muzyka klasyczną. Prowadzimy również prenumeratę czasopism, z których czytelnicy mogą korzystać na miejscu bądź wypożyczać – w sumie 10 tytułów – głównie miesięczniki – podlicza kierująca biblioteką Teresa Kamińska.

Współpraca

Szpitalna biblioteka działa na podstawie porozumienia między Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej im H. Łopacińskiego i Dyrektorem SPSK Nr 4. Szpital poza udostępnieniem pomieszczenia na siedzibę biblioteki, opłaca też media i wykonuje bieżące remonty i naprawy. Natomiast MBP pokrywa zobowiązania dotyczące obsady biblioteki, wyposażenia placówki i księgozbioru.

– W związku ze stale rosnącymi cenami książek są to niemałe koszty, ale mimo to udaje nam się wprowadzić rocznie kilkaset nowych pozycji do księgozbioru – zaznacza Teresa Kamińska. – Jeśli chodzi o zaspokajanie potrzeb naszych czytelników, to oceniam, że ta liczba nowości jest zadowalająca. Dodatkowo wzbogacamy zbiory o dary otrzymywane od przyjaciół biblioteki i naszych sympatyków. Zamawiając nowe publikacje, staramy się wybierać pozycje wartościowe literacko, bestsellery i książki nagradzane.

Stale uzupełniany jest także księgozbiór literatury popularnonaukowej z poszczególnych dziedzin wiedzy, w tym bardzo chętnie czytane poradniki o tematyce medycznej, psychologicznej, książki historyczne, biografie i reportaże. – Ponieważ tego oczekują nasi czytelnicy. Z reguły osoby czytające są świetnie zorientowane w tym co aktualnie dzieje się na rynku wydawniczym i pytają o konkretne tytuły. Zdarzają się nam też pacjenci, którzy mają ochotę coś przeczytać, ale są niezdecydowani, ponieważ ostatni raz mieli kontakt z książkę w czasach szkolnych. Wtedy próbujemy ustalić, co mogłoby ich zainteresować. I zazwyczaj udaje się znaleźć odpowiednią lekturę – mówi Teresa Kamińska.

Czytelnicy

Użytkownikami biblioteki w SPSK Nr 4 są przede wszystkim pacjenci szpitala.

– Najwięcej wypożyczeń notujemy wśród pacjentów chorujących przewlekle, przechodzących rehabilitację bądź pacjentek pionu ginekologiczno-położniczego. Okazuje się, że kobiety, które przygotowują się do macierzyństwa, chętnie czytają nie tylko medyczne publikacje poradnikowe, związane z ciążą czy opieką nad małym dzieckiem, ale także biografie, książki obyczajowe, literaturę faktu. Z dużym zainteresowaniem sięgają również po kryminały, czy thrillery — mówi Teresa Kamińska.

Dlaczego taką właśnie literaturę wybierają? – Być może ma na to wpływ stres, niepewna sytuacja związana z ciążą. Może tego typu literatura rozładowuje napięcia – przypuszcza kierowniczka szpitalnej biblioteki.

Poza pacjentami, ze zbiorów szpitalnej biblioteki korzystają też często pracownicy SPSK Nr 4, także ci emerytowani i studenci kierunków medycznych. Wśród korzystających z bibliotecznych zbiorów są też czytelnicy mieszkających w pobliżu szpitala.

– Jest też spora grupa pracowników, którzy podnosząc swoje kwalifikacje, korzystają z księgozbioru medycznego – dodaje kierująca szpitalną biblioteką. – To, że są wśród zbiorów takie publikacje, to zasługa dyrekcji szpitala. Pielęgniarka Naczelna postarała się o sponsorów. Za zebrane pieniądze udało się kupić 59 tytułów książek medycznych, z których korzystają pracownicy podnoszący swoje kwalifikacje, robiący specjalizacje. W tej grupie są przede wszystkim panie pielęgniarki – mówi kierowniczka.

Najpopularniejsze

Terapeutyczna rola literatury nie ogranicza się do rozładowania napięcia i stresu towarzyszącemu pobytowi w szpitalu, pozwala odprężyć się, czerpać przyjemność z lektury, przenieść się w inną rzeczywistość. Pacjenci sięgają po książki, na które zabrakło czasu w wypełnionej obowiązkami codzienności.

Wśród najchętniej wypożyczanych w SPSK Nr 4 publikacji są: – w przypadku panów – kryminały, książki sensacyjne, i historyczne, w przypadku pań – literatura obyczajowa, kryminały i biografie. Zarówno mężczyźni jak i kobiety chętnie ciągają też po reportaże i relacje z podróży.

– Wszystkie te publikacje cieszą się wielkim powodzeniem – potwierdza kierowniczka Filii nr 14 MBP im. H. Łopacińskiego. – Ale są też osoby, które chcą się dowiedzieć czegoś związanego ze swoim hobby i szukają pozycji traktujących np.: o hodowli pszczół, wędkarstwie czy uprawie i pielęgnowaniu roślin.

Wśród pracowników szpitala dużym zainteresowaniem cieszą się audiobooki.

Czytelnicze hity

Wśród najpopularniejszych tytułów, po które sięgali pacjenci SPSK Nr 4 lub też wciąż są popularne są hity czytelnicze.

– Przykładem może być, chociażby „Millennium” (seria powieści kryminalnych), autorstwa Stiega Larssona. To był wielki hit. I właściwie do dziś te publikacje mają u nas swoich kolejnych czytelników. Na takiej liście znalazłyby się też książki z serii „Harry Potter” J.K. Rowling. W tej chwili wymieniamy w bibliotece już trzeci komplet tych książek. Dużym zainteresowaniem cieszy się też saga o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Podobnie – cykl „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg. Poza tym seria „Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante i pozostałe książki tej autorki. Z klasyków powieści kryminalnej można wymienić takich autorów jak Stephen King, Harlan Coben czy Tess Gerritsen. Chętnie pożyczani są także nobliści, na czele z Olgą Tokarczuk. Przez jakieś pół roku po tym jak Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla, żadna z jej książek nie stała u nas na półce – przyznaje nasza rozmówczyni.

Osoby pracujące w bibliotece śledzą na bieżąco nowości wydawnicze oraz doniesienia medialne dbając o potrzeby czytelników. – Mamy duże zapotrzebowanie na książki z większym drukiem, ponieważ gros naszych czytelników – pacjentów szpitala – ze względu na wiek ma problemy ze wzrokiem – tłumaczy kierująca szpitalną biblioteką.

Poza SPSK Nr 4, filie szpitalne MBP w Lublinie są także w: Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym (ul. Prof. Antoniego Gębali 6), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego (al. Kraśnicka 100) oraz 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ (al. Racławickie 23).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Biblioteka to jedyna rzecz jaką działa w tym szpitalu … Resztę można wyburzyć, zaorać i posadzić drzewa.