Najbardziej niebezpieczne skrzyżowania i ulice w Lublinie w 2022 roku: 6 osób nie żyje, a 114 zostało rannych

Wypadek z udziałem autobusu komunikacji miejskiej i samochodu osobowego na Drodze Męczenników Majdanka
Wypadek z udziałem autobusu komunikacji miejskiej i samochodu osobowego na Drodze Męczenników Majdanka | fot. czytelnik Sławek

4 485 kolizji drogowych, 114 wypadków i 6 ofiar śmiertelnych – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie podsumowali sytuację na ulicach Lublina w 2022 roku. W najważniejszych wskaźnikach – liczba wypadków, czy liczba ofiar – statystyki spadają.

Raport przygotowany przez Komendę Miejską Policji w Lublinie to kopalnia wiedzy o zdarzeniach drogowych na lubelskich ulicach, które miały miejsce w 2022 roku. W zeszłym roku na terenie Lublina doszło do 114 wypadków, czyli o 15 mniej niż rok wcześniej. Zginęło w nich (na miejscu lub w wyniku obrażeń) 6 osób, czyli o 2 mniej niż rok wcześniej, a rannych było 144 osób, czyli o 30 mniej niż w 2021 r. Ponadto w Lublinie w ubiegłym roku doszło do 4 485 kolizji drogowych, o 887 mniej niż w 2021 r.

Które ulice Lublina są najbardziej niebezpieczne?

W 2022 r. wypadki drogowe wystąpiły na 73 ulicach miasta, 6 z nich miało miejsce na al. Andersa, natomiast po 5 zanotowano na al. Kompozytorów Polskich i al. Racławickich. W zeszłym roku na ulicach Lublina zginęło sześć osób. Do śmiertelnych wypadków doszło na al. Kompozytorów Polskich, ul. Droga Męczenników Majdanka, ul. Nałęczowskiej, ul. Diamentowej, ul. Jana Pawła II i ul. Wyzwolenia.

Głównymi przyczynami wypadków z winy kierowców w roku 2022 były:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 27 wypadków, 28 osób rannych i jedna ofiara śmiertelna;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – 26 wypadków, 2 ofiary śmiertelne i 24 osoby ranne;
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 11 wypadków, 2 ofiary śmiertelne i 12 rannych.

Najbardziej niebezpieczne skrzyżowania w Lublinie

Natomiast do wypadków drogowych doszło na 47 skrzyżowaniach. Do najniebezpieczniejszych zaliczyć należy skrzyżowanie ul. Mazowieckiego z al. Solidarności oraz al. Unii Lubelskiej z ul. Fabryczna (2 wypadki i 2 osoby ranne). Na skrzyżowaniach al. Kompozytorów Polskich z ul. Żelazowej Woli oraz ul. Nałęczowska z ul. Szerokie i ul. Jana Pawła II ul. Filaretów doszło do zdarzeń śmiertelnych.

Wypadki z udziałem pieszych na terenie Lublina

Do wypadków z udziałem pieszych doszło na 32 ulicach miasta. Największe zagrożenie tej kategorii uczestników ruchu odnotowano na al. Andersa (4), natomiast po dwa takie zdarzenia zaistniały na ulicach al. Kompozytorów Polskich, ul. Dolnej 3 Maja, ul. Juranda, ul. Lotniczej, ul. Lubartowskiej. Do zdarzeń z ich udziałem doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Głównymi przyczynami wypadków z winy pieszych w roku 2022 były:

  • nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem – 6 osób rannych;
  • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 1 wypadek, 1 osoba ranna;
  • chodzenie nieprawidłową stroną drogi – 1 wypadek, 1 osoba ranna.

Najmniej kolizji w lipcu i sierpniu

W roku 2022 na ulicach Lublina miało miejsce 4 485 kolizji. Największą ich liczbę zanotowano w marcu (413). Podobny poziom zagrożenia odnotowano w styczniu (401), maju (395), wrześniu (397) i grudniu (392). Najmniej kolizji drogowych wystąpiło w lipcu (320) i sierpniu (302).

Największe zagrożenie kolizjami występuje w piątki i środy. W dniach od poniedziałku do piątku ilość kolizji utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Znacznie mniejsza ilość tych zdarzeń występuje w soboty i niedziele. Krytyczny czas, w którym dochodzi do największej ilości kolizji drogowych to okres pomiędzy godz. 15.00 a 17.00.

Gdzie w Lublinie najłatwiej o kolizję?

W 2022 roku kolizje drogowe zaistniały na 524 ulicach Lublina. Największą ilość kolizji odnotowano na ulicach: al. Witosa (179), al. Solidarności (159), al. Tysiąclecia (154), ul. Jana Pawła II (147), al. Spółdzielczości Pracy (129), al. Kraśnicka (112) i ul. Kunickiego (111). W przypadku 182 ulic były to pojedyncze incydentalne zdarzenia.

Natomiast skrzyżowaniami, na których doszło do największej ilości stłuczek, są: al. Tysiąclecia z al. Unii Lubelskiej (39), ul. Jana Pawła II z ul. Filaretów (29), ul. Diamentowa z ul. Wrotkowską (26), al. Solidarności z ul. Dolna 3 Maja (25), al. Witosa z ul. Krańcową (24) i al. Witosa z ul. Doświadczalną (22).

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.