Na stacjach paliw pierwsze podwyżki od ponad dwóch miesięcy. Kierowcy czują to już na swoich portfelach

dystrybutor paliwa
Dystrybutor paliwa | fot. Adobe Stock

Ciągnąca się od połowy listopada spadkowa seria na detalicznym rynku paliw dobiegła końca. Właśnie jesteśmy świadkami podwyżek cen benzyny i oleju napędowego. Kierowcy tankujący LPG nie widzą na razie większej różnicy.

Wzrost cen paliw na stacjach w Lublinie

Kierowcy niskimi cenami paliw na stacjach nie nacieszyli się zbyt długo. Podkreślmy wyraźnie, że nie były to też spektakularne obniżki. A tymczasem sytuacja jest w odwrocie. Jeszcze dwa tygodnie temu w Lublinie benzynę bezołowiową Pb95 można było zatankować za 5,96 zł za litr. Aktualnie najniższa cena oscyluje w granicach 6,09 zł/l. A na większości stacji przekracza pułap 6,40 zł/l.

Podobna sytuacja jest z olejem napędowym, który wcześniej kosztował 6,25 zł/l, a teraz na najtańszej stacji zatankujemy go za 6,31 zł/l. Na większości stacji cena ON oscyluje w granicy 6,48 zł/l. Najmniejszą różnicę cen obserwują kierowcy tankujący autogaz. Dwa tygodnie LPG kosztował 2,75 zł/l, a teraz na najtańszej stacji 2,79 zł/l.

Zobacz aktualne zestawienie cen paliw na stacjach w Lublinie: Ceny paliw w Lublinie: PB95, PB98, ON, LPG. Tu zatankujesz najtaniej

„Warto podkreślić, że po raz ostatni z tak znaczącymi podwyżkami mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie listopada ubiegłego roku. Po tym nastąpił dziewięciotygodniowy okres obniżek cen” – przypomina Urszula Cieślak z BM Reflex.

Tankowanie będzie jeszcze droższe

Według prognoz specjalistów zajmujących się branżą paliwową, to prawdopodobnie nie koniec podwyżek cen na stacjach, ponieważ skala zmian cen na rynku hurtowym, stanowiąca podstawę do zmian cen na stacjach, nie została w całości przełożona na ceny przy dystrybutorach.

„Mimo już odnotowanych i dalej spodziewanych podwyżek w detalu koszty tankowania pozostają niższe niż przed rokiem. Za benzyny płacimy 5-7% mniej, za diesla 15% i autogaz 10% mniej niż rok temu” – wskazuje Urszula Cieślak z BM Reflex.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.