Na pl. Zamkowym uroczysty apel z okazji Dnia Weterana, a na pobliskim chodniku prywatny parking

Samochody zaparkowane na chodniku pod Zamkiem
Samochody zaparkowane na chodniku pod Zamkiem | fot. Dominik Wąsik

Na chodniku obok Zamku, zamiast pieszych, mogliśmy dziś ujrzeć zaparkowane samochody, które należały do delegacji uczestniczących w obchodach Dnia Weterana na pl. Zamkowym.

Centralne obchody Dnia Weterana w Lublinie

Przypomnijmy, że dziś (29.05) na Placu Zamkowym odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana w Lublinie. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek. Wiceminister wręczył odznaki honorowe „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” weteranom służb podległych MSWiA.

Podczas obchodów Dnia Weterana w Lublinie zainaugurowano również 5. Rajd Motocyklowy Weteranów, mający na celu uczczenie pamięci polskich żołnierzy i funkcjonariuszy poległych podczas służby poza granicami Ojczyzny.

Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa sprzętu na Błoniach pod Zamkiem, podczas której zainteresowani mogli zobaczyć uzbrojenie Sił Zbrojnych RP, odwiedzić stoiska informacyjne instytucji i jednostek wojskowych czy wziąć udział w spotkaniach z weteranami.

Szczegóły: Piknik wojskowy w Lublinie. Pod Zamkiem stanęły czołgi i wozy bojowe. Na każdego czeka wojskowa grochówka [ZDJĘCIA]

Zrobili sobie z chodnika prywatny parking

Prywatni kierowcy gości (delegacji), którzy uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Dnia Weterana, zrobili sobie prywatny parking na chodniku obok Zamku. Czy wspomniany chodnik został wyłączony z użytku tak jak pl. Zamkowy na czas uroczystości? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

„Projekt czasowej organizacji ruchu na czas uroczystości nie obejmował możliwości parkowania pojazdów na chodniku. Takiej tymczasowej zgody również nie wydawał Zarząd Dróg i Mostów. Uzgodnienia dotyczyły zamknięcia pl. Zamkowego oraz możliwości wjazdu w ul. Zamkową” – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W sprawie interwencji dotyczącej postoju aut na chodniku zwróciliśmy się do Straży Miejskiej.

„Uprawnienia Straży Miejskiej do kontroli ruchu drogowego wynikają z art. 129b ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Wykroczenia polegające na jeździe wzdłuż po chodniku pozostają poza kompetencjami Straży Miejskiej. Natomiast ewentualna ocena, czy miało miejsce wykroczenie, pozostaje poza kompetencjami naszej jednostki” – odpowiada Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie.

Dla uproszczenia: Strażnicy miejscy mogą podejmować interwencje tylko w przypadkach, gdy chodnik przylega bezpośrednio jezdni. W tym przypadku chodnik od jezdni dzieli pas zieleni, dlatego strażnicy nie mogą podjąć interwencji.

Straż Miejska przekazała nasze zgłoszenie do Żandarmerii Wojskowej i Policji, gdyż ich funkcjonariusze zabezpieczali uroczystości. Tylko problem jest w tym, że to funkcjonariusze żandarmerii i policji pozwolili tym kierowcom tu zaparkować. Nie pozostaje nam nic innego, jak podsumować: „Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie”.

ZDJĘCIA

Samochody zaparkowane na chodniku pod Zamkiem
Samochody zaparkowane na chodniku pod Zamkiem | fot. Dominik Wąsik
Samochody zaparkowane na chodniku pod Zamkiem
Samochody zaparkowane na chodniku pod Zamkiem | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.