Myjnie samochodowe pod oknami. Mieszkaniec skarży się na hałas i opary

Myjnia samoobsługowa przy ul. Ametystowej i działająca obok lodziarnia Bosko
Myjnia samoobsługowa przy ul. Ametystowej i działająca obok lodziarnia Bosko | fot. czytelnik Michał

Mieszkaniec skarży się na uciążliwy hałas i chemiczne opary samoobsługowych myjni samochodowych działających przy ul. Ametystowej i Onyksowej.

Mieszkańcom przeszkadzają myjnie samochodowe pod blokami

„Proponuje opisać prawdziwy problem przy ul. Ametystowej i Onyksowej. Chodzi o myjki samochodowe obok bloków mieszkalnych i lodziarni. Ludzie siedzą w ogródkach przy Williams lub Bosko a tu leci chmara pyłu z myjki. Kwestia natężenia hałasu uniemożliwia spokojne życie kilku bloków obok. Wystarczyłoby zmniejszyć natężenie hałasu w myjkach i ograniczyć godziny pracy myjek. Uważam, że myjki są tutaj niezgodnie z prawem. Gdzie jest sanepid, MPWiK oraz Urząd Miasta” – pisze pan Michał i przesłał nagranie (poniżej).

„Po zgłoszonej skardze w 2022 r. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przeprowadził kontrole obu zakładów, połączone z wykonaniem pomiarów hałasu przez akredytowane laboratoria. Wykazały one, że samoobsługowe myjnie samochodowe przy ul. Ametystowej 1 oraz ul. Onyksowej 6 nie powodują przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu” – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Miasto zaleciło również przedsiębiorcom ograniczenie funkcjonowania samoobsługowych myjni samochodowych w nocy.

„W porze nocnej funkcjonuje tylko myjnia przy ul. Onyksowej 6, gdzie właściciel otrzymał zalecenie wyłączenia z użytkowania skrajnego, zachodniego stanowiska myjni w porze nocnej w godzinach 22:00 do 6:00, jako formę dodatkowego zabezpieczenia i ochrony przed hałasem. Zalecenie zostało zrealizowane w sposób zautomatyzowany, poprzez zdalne wyłączanie urządzeń na stanowisku oraz oznaczenie stanowiska informacją o godzinach dozwolonego korzystania z niego” – wyjaśnia Stryczewska.

O wynikach kontroli zostali poinformowani zainteresowani mieszkańcy. Jak się dowiedzieliśmy, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin nie otrzymał kolejnych zgłoszeń w tych sprawach.

A co z legalnością budowy myjni samochodowych blisko bloków?

„Obecnie w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin nie toczą się żadne postępowania dotyczące myjni przy ul. Ametystowej i Onyksowej. Z naszej wiedzy wynika, że Wojewoda Lubelski w 2022 r. umorzył postępowania dotyczące stwierdzenia nieważności pozwolenie na budowę, a decyzję Wojewody utrzymał w mocy Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w 2023 r.” – mówi Stryczewska.

NAGRANIE

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Chytry inwestor znalazł miejsce na interes.
    Człowiek się nie liczy, aby kaska…