Msza w Boże Ciało 2024: ile trwa i czy jest obowiązkowa? Czy trzeba iść do kościoła?

Procesja Bożego Ciała
Procesja Bożego Ciała | fot. shutterstock

Ile trwa msza w Boże Ciało 2024 i czy jest obowiązkowa? Nie wszyscy w końcu do końca zdają sobie sprawę z tego, czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła. Przedstawiamy najważniejsze informacje o Bożym Ciele w kościele.

Boże Ciało 2024 – msza: ile trwa procesja Bożego Ciała? Czy jest obowiązkowa? O której godzinie się rozpoczyna? Jak wygląda? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje o mszy w Boże Ciało 2024 i sprawdzamy przebieg procesji.

Boże Ciało 2024 MSZA: czy jest obowiązkowa?

Boże Ciało inaczej nazywane jest Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W naszym kraju jest to święto. Tego dnia w Kościele katolickim celebrowany jest Najświętszy Sakrament. Celem Bożego Ciała jest wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus przemienił wino i chleb w swoje Ciało i Krew. W Polsce Boże Ciało obchodzi się zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. W 2024 roku Boże Ciało wypada 30 maja.

Boże Ciało jest świętem nakazanym. Oznacza to, że w Boże Ciało udział w kościelnej mszy jest obowiązkowy dla wiernych. W Boże Ciało wierzący muszą udać się do kościoła. To właśnie w tym dniu na ulice wielu miast wychodzą procesje. Warto wiedzieć, że inaczej wygląda kwestia ewentualnego wzięcia udziału w procesji. Tutaj kościół pozostawia wybór. Udział w procesji Bożego Ciała nie jest obowiązkowy.

Zobacz także: Boże Ciało w Lublinie. Jakimi trasami i o której godzinie przejdą procesje? Sprawdź utrudnienia

Ile trwa msza w Boże Ciało?

Wiele osób szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Boże Ciało. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, ale najczęściej wynosi tyle, co msza w niedzielę, czyli godzinę. Natomiast dłużej może potrwać nabożeństwo połączone z procesją Bożego Ciała, które może potrwać nawet do dwóch godzin.

Wolne w Boże Ciało

Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego 30 maja 2024 roku sklepy i galerie handlowe będą zamknięte. Nieczynne będą punkty usługowe. Niektóre restauracje otworzą się, ale mogą funkcjonować w innych godzinach niż zwykle. Otwarte mogą też być sklepy, za których ladą stanie właściciel.

Zobacz: Boże Ciało 2024. Czy sklepy są otwarte? Które sklepy czynne w czwartek, 30 maja?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.