Msza święta online, w telewizji i radio. Jak prawidłowo uczestniczyć w nabożeństwie?

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Epidemia koronawirusa w Polsce spowodowała pewne ograniczenia, które są niezbędne w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa. Biskupi i księża do duchownej łączności i uczestnictwa we mszy świętej online, w telewizji i radio. Jak prawidłowo uczestniczyć w nabożeństwie?

Stan epidemii zmienia nasze codzienne przyzwyczajenia i dotyka niemal każdego obszaru naszego życia, także duchowego. Dla wielu z nas, jako osób wierzących, jeszcze kilka dni temu było nie do wyobrażenia, że możemy nie pójść do kościoła na niedzielną, a tymczasem ogromna ilość wiernych z tego rezygnuje. Jaką mają alternatywę? Transmisje mszy świętych w telewizji, internecie (online), bądź w radio.

Jak prawidłowo uczestniczyć we mszy świętej w domu?

Oglądanie telewizyjnej lub internetowej transmisji mszy świętej, jak również słuchanie jej przez radio pozwala duchowo przenieść się do kościoła. By tak się jednak stało, nie można jej oglądać jak meczu czy serialu. Ten czas należy potraktować zupełnie wyjątkowo. Oto kilka propozycji, które pomogą w lepszym przeżywaniu mszy świętej transmitowanej przez środki społecznego przekazu.

1. Zaplanuj

Dobrze byłoby zaplanować wcześniej, której transmisji mszy świętej chcemy wysłuchać. Trzeba zatem znaleźć odpowiednią godzinę, która będzie wszystkim odpowiadać. Tak, aby wszystkie inne zajęcia w domu ustały. Wskazane jest, aby wszyscy domownicy wysłuchali tej samej transmisji mszy świętej, by nikt nikogo nie rozpraszał.

2. Strój

Z pewnością nie byłoby błędem, gdyby wszyscy zadbali, o odpowiedni stój. Tak jak to zazwyczaj robimy, przygotowując się do wyjścia do kościoła. Strój często świadczy o tym, jaką rangę przywiązujemy do wydarzenia, a to przecież msza święta.

3. Miejsce

Ważne, by przygotowania do mszy świętej były wspólne. Niech każdy członek rodziny otrzyma odpowiednie zadanie. Działajcie wspólnie, niech nikt nie będzie bierny. Wcześniej przygotujcie krzesła. Stół lub stolik znajdujące się w tym pokoju mógłby nabrać wyjątkowego charakteru poprzez nakrycie go białym obrusem, położenie na nim krzyża, obrazu lub figurki Matki Bożej oraz zapalonej świecy. Pamiętaj, by to nie telewizor był w centrum domowego zgromadzenia, ale właśnie krzyż. Nieodpowiednie jest przygotować napoje czy też jedzenie, a niepotrzebne komunikatory tj. telefony należy wyłączyć.

4. Skupienie

Przed rozpoczęciem transmisji mszy świętej online, w telewizji lub radio uświadommy sobie, a zwłaszcza dzieciom, że teraz będziemy oglądać mszę świętą i wspólnie się modlić o dobre przeżywanie eucharystii. Wypowiedzcie intencje, czas przed mszą warto przeżyć w milczeniu. Nie rozmawiajcie o niepotrzebnych rzeczach. Poszukajcie skupienia.

5. Bądź aktywny

Nasza modlitwa wyraża się nie tylko w słuchaniu. Jeżeli tylko potrafimy włączyć się w śpiew transmitowanej eucharystii, a jeżeli wiemy, że nie mamy zdolności muzycznych to lepiej zaoszczędzić domownikom dodatkowego rozproszenia i z uwagą słuchajmy śpiewanych pieśni. Odpowiadajmy na słowa kapłana tak jak w kościele. Pozwólmy, by ta transmisja nas zaangażowała.

6. Postawa

Zadbajmy też o odpowiednią postawę ciała. Powinniśmy zatem wstawać, siadać i klękać tak jak byśmy byli na mszy świętej w kościele. Jednak szczególną uwagę zwróćmy na postawę klęczącą. Nie powinniśmy klęczeć zwróceni do telewizora. Bardziej odpowiednie będzie uklęknięcie w kierunku stołu, na którym przygotowaliśmy krzyż lub święty obraz ze świecą, a słuchając słów modlitwy eucharystycznej, wyobraźmy sobie, że jesteśmy w naszym kościele, w którym jest obecny Pan Jezus w tabernakulum.

7. Komunia święta (duchowa)

Możemy przyjąć komunię duchową, w tym czasie kiedy jest ona rozdawana wiernym obecnym w transmitowanej mszy świętej. Warto wtedy znów uklęknąć w kierunku krzyża, delikatnie przyciszyć odbiornik, by śpiew był delikatnym tłem do naszej modlitwy. Niech każdy modli się w ciszy własnymi słowami jak po przyjęciu komunii świętej w kościele.

8. Módl się

Unikaj komentowania i rozmów w czasie transmisji, ale kiedy ona się skończy, warto jeszcze chwilę pozostać i porozmawiać o tym, czego doświadczyliśmy. W jaki sposób Pan Bóg do nas przemówił poprzez czytania czy kazanie? Porozmawiajmy o tym, czy potrafiliśmy się modlić w tak nietypowej sytuacji. Co sprawiło nam trudność albo co było pięknego w czasie wspólnej modlitwy rodzinnej. Nie zapomnijmy o tym, że była to wspólna modlitwa rodzinna, a nie zwykłe oglądanie lub słuchanie mszy.

Źródło: Jak prawidłowo uczestniczyć we Mszy Świętej online – YouTube

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.