Ponad ćwierć miliarda złotych na inwestycje wodociągowe w Lublinie

PICT0015
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MPWiK

W Lublinie wykonana zostanie rozbudowana i modernizacja systemu zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Inwestycja opiewa na kwotę 267,2 mln zł i będzie realizowana przez MPWiK.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie podpisało 14 listopada umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie projektu rozbudowy i modernizacji systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie.

 

– Nie ma wielu miast w Polsce, które tak skutecznie realizują strategię inwestycyjną w zakresie wodociągowo-kanalizacyjnym. Wiele naszych rozwiązań technologicznych to ekstraklasa europejska. – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 267,2 mln zł, z czego 138,4 mln zł to dofinansowanie ze środków europejskich. Pieniądze pójdą między innymi na budowę 51 km sieci kanalizacji sanitarnej, ponad 19 km sieci wodociągowej oraz modernizację oczyszczalni ścieków „Hajdów”.

 

Dzięki inwestycji dostęp do miejskiej kanalizacji otrzyma ponad 3400 nowych odbiorców, a wodociągu ponad 750. Inwestycja obejmie ok. 60 ulic. Będą to m.in. dzielnice: Śródmieście, Sławin, Ponikwoda, Kalinowszczyzna oraz Czechów.

 

– Realizacja projektu przyczyni się do dalszego rozwoju aglomeracji Lublin poprzez zwiększenie dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej, a tym samym aktywizacji inwestycyjnej obszarów, które nie posiadają odpowiedniej infrastruktury – mówił Sławomir Matyjaszczyk, prezes zarządu MPWIK w Lublinie.

 

Czy wzrośnie cena za wodę i ścieki?

– Nie chcemy podnosić ceny za wodę i ścieki. Przy poprzednich realizowanych projektach tego nie zrobiliśmy, tak i teraz tego nie zrobimy – deklarował Matyjaszczyk.

 

Jednak wkrótce to nie MPWiK będzie decydować o cenie. Spółka Wody Polskie od 2018 roku będzie regulować ceny w całej Polsce, co do tej pory robiły rady miast lub prezydenci.

 

Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2017-2023.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.