MPK Lublin testuje nową metodę dezynfekcji pojazdów. Lampami UV-C w bakterie

System dezynfekcji promieniowaniem UV-C zamontowany w autobusach MPK Lublin
System dezynfekcji promieniowaniem UV-C zamontowany w autobusach MPK Lublin

MPK w Lublinie testuje nowy sposób dezynfekcji trolejbusów i autobusów. Do tego celu wykorzystane zostały system lamp ultrafioletowych. W urządzenia wyposażono już kilka pojazdów.

MPK Lublin testuje nową metodę dezynfekcji pojazdów

Lublin był pierwszym miastem w Polsce, które zastosowało specjalne odkażanie, nim jeszcze koronawirus pojawił się w naszym kraju. Po środkach dezynfekujących oraz wysokowydajnych ozonatorach, przyszedł czas na wykorzystanie promieniowania ultrafioletowego.

„Testujemy nową metodę dezynfekcji pojazdów – to lampy UV-C zamontowane w klimatyzatorach. To skuteczny system ciągłej dezynfekcji powietrza przepływającego przez układy klimatyzacji i dystrybucji powietrza w autobusach i trolejbusach, wykorzystujący promieniowanie UV-C o najszerszym spektrum biobójczym” – mówi Weronika Opasiak, rzeczniczka prasowa MPK w Lublinie.

„Zasada działania oparta jest na emisji promieniowania UV-C o odpowiednio dobranej długości fali. Powietrze z przestrzeni pasażerskiej jest zasysane, następnie dzięki promieniowaniu UV-C odkażane, po czym wraca do przestrzeni pasażerskiej pojazdu. Dzięki specjalnym osłonom nie kieruje promieniowania UV-C do przestrzeni pasażerskiej” – tłumaczy.

Na razie MPK rozwiązanie testuje w siedmiu pojazdach. W tej chwili są to: jeden autobus przegubowy Mercedes Citaro oraz sześć trolejbusów Solarisa. Systemy montuje firma Solaris, która w ostatnim czasie dostarczyła do Lublina najnowszej generacji przegubowe trolejbusy kupione przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

System dezynfekcji promieniowaniem UV-C zamontowany w autobusach MPK Lublin
System dezynfekcji promieniowaniem UV-C zamontowany w autobusach MPK Lublin

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Promieniowanie ultrafioletowe jest niebezpieczne dla ludzi. Powoduje choroby skóry, m. in. bielactwo, raka, przedwczesne starzenie skóry. Bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży. Takie promieniowanie uszkadza wzrok, powoduje odklejenie siatkówki. Może na trwałe pozbawić wzroku. To jest ludobójstwo!!!