MPK Lublin szuka wodoru dla nowego autobusu

Stacja tankowania wodoru
Stacja tankowania wodoru | fot. Adobe Stock

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie szuka tymczasowego dostawcy wodoru dla nowego autobusu, który za kilka dni ma wyjechać na ulice miasta. Docelowo wodór ma być tankowany na stacji, która powstaje na terenie zajezdni przy ul. Grygowej.

Autobus kupiony, stacja w budowie a co z wodorem?

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że firma Solaris dostarczyła do Lublina zakupiony przez ZTM pierwszy autobus wodorowy. Kosztował on 3,7 mln zł. Autobus przeszedł już odbiory i jest gotowy do wożenia pasażerów, ale…

Zobacz także: To pierwszy tego typu autobus na ulicach Lublina. Za kilka dni zacznie wozić pasażerów

Obecnie największym problemem jest wodór. MPK do czasu wybudowania stacji tankowania wodoru, która jest realizowana przez zewnętrzny podmiot i powstaje na terenie zajezdni przy ul. Grygowej, musi korzystać z mobilnego punktu dostaw tzw. trailera.

Autobus mógłby już wyjechać na ulice Lublina, lecz nie ma paliwa – wodoru.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne obecnie szuka firmy, która od 1 września do 31 grudnia br. dostarczy łącznie ok. 1280 kg wodoru. Miejska spółka zakłada, że w każdym miesiącu autobus będzie tankowany do 20 razy w ilości jednorazowej około 16-20 kg wodoru.

MPK czeka na oferty potencjalnych dostawców do wtorku (29.08) do godz. 12. Spółka wymaga, by dostarczony wodór miał czystość co najmniej 99,97% i spełniał jedną z norm: SAE J2719_201511, ISO 14687-1:1999/71.100.20, GB/T 37244-2018 lub PN-EN 17124:2019-01.

Według wyliczeń ZTM-u przejechanie jednego kilometra będzie kosztować około 5 złotych.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. 5 zł za km? Bolcem z Muhammadem taniej wychodzi. Ekonomia nieprawdopodobna. 4 banki. W błoto

  2. To nic że baterii nie ma, ale zabawkę mamy, to nic że zaraz nie będzie się miał kto nią bawić, ale jest nasza. My tym autobusem otwieramy oczy niedowiarkom, patrzcie – mówimy, to jest nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo

  3. A dieslem przejechanie 1 km kosztuje 2,60 zakładając że autobus spala 40 l na 100. Mało tego dieslowy autobus kosztuje dwa razy mniej.