Lublin: Alkomaty w autobusach miejskich. Nietrzeźwy kierowca nie uruchomi silnika

Alkomaty w autobusach miejskich. Nietrzeźwy kierowca nie uruchomi silnika
Alkomaty w autobusach miejskich w Lublinie | fot. MPK Lublin

Kierowca nie uruchomi silnika, dopóki nie wykona testu. Autobusy z wbudowanymi alkomatami od dziś wożą pasażerów komunikacji miejskiej w Lublinie.

– Kierowca nie uruchomi silnika, dopóki nie wykona testu. Jeśli byłby pod wpływem alkoholu, autobus zwyczajnie nie pojedzie – wyjaśnia Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

To pierwsze takie autobusy w lubelskiej komunikacji miejskiej. Mowa o 15 przegubowych solarisach urbino wydzierżawionych przez MPK Lublin. Umowa dzierżawy została zawarta na 10 lat i opiewa na kwotę ponad 31 mln zł.

– W autobusach jest też przycisk, którym kierowca z pierwszej zmiany wymusza test trzeźwości dla kierowcy z drugiej zmiany – tłumaczy Opasiak. Po wyłączeniu silnika autobus może przejechać jeszcze przez piętnaście minut. To oznacza, że jeśli np. kierowca ma dwudziesto minutową przerwę śniadaniową, bądź też stoi na pętli nawrotowej czekając na następny kurs, to ponownie musi wykonać test.

Alkomaty w autobusach uniemożliwiają uruchomienie pojazdu, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu | fot. MPK Lublin

Wydzierżawione autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, system monitoringu, elektroniczne wyświetlacze oraz tzw. ciepłe guziki, czyli otwierania konkretnych drzwi przez pasażera, gdy pojazd zatrzyma się na przystanku.

Zapłacisz kartą

Dodatkowo we wszystkich przegubowcach zamontowane zostały biletomaty, dające możliwość płacenia nie tylko gotówką, ale również kartą bankomatową. W tych pojazdach są też porty USB, więc w czasie jazdy pasażer będzie mógł sobie na przykład podładować telefon komórkowy.

– Na ten moment nie ma jeszcze możliwości płacenia w biletomatach kartą płatniczą. Nie będzie to możliwe jeszcze przez ok. 10 dni, maksymalnie do 2 tygodni, tyle bowiem trwa przygotowanie biletomatów do obsługi tej funkcji. Potem pasażerowie będą mogli zapłacić za bilet w biletomacie także kartą – wyjaśnia Opasiak.

Nowe solarisy wyjadą dzisiaj na linie 10, 14, 17 i 55. Będą zastępować najstarsze pojazdy – Neoplany i Jelcze.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ja rozumiem, że można w autobusach montować biletomaty, żeby pasażerowie mogli kupić bilety ale montowanie automatów sprzedających alkohol to chyba przesada.

  2. W Warszawie też mieli taki system, ale zrezygnowali, bo mechanicy na II i III zmianie mieli trudności w odpalaniu skierowanych do naprawy autobusów.