Liście zalegające na chodnikach i ścieżkach rowerowych nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale przede wszystkim są bardzo niebezpieczne dla pieszych, rowerzystów i osób poruszających się na hulajnogach. Strażnicy miejscy przypominają o obowiązku sprzątania liści z chodników przed prywatnymi posesjami. Zaniedbanie grozi mandatem.
Mokre liście niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów
Podobnie jak na śniegu czy lodzie, również na mokrych liściach zalegających na chodnikach i ścieżkach rowerowych można się poślizgnąć i upaść. Mogło przekonać się o tym w ostatnim czasie wielu pieszych, rowerzystów, czy użytkowników hulajnóg.
Jedna z czytelniczek jako przykład wskazuje na chodnik i ścieżkę rowerową wzdłuż Al. Racławickich. Na wielu odcinkach zalega tam już ujeżdżona i uklepana warstwa mokrych liści. Niewiele więc trzeba, by doszło tam do upadku, który może zakończyć się urazem lub dotkliwymi potłuczeniami.
Przypomnijmy, że za sprzątanie liści z chodników i ścieżek rowerowych w pasach drogowych na terenie Lublina odpowiedzialny jest Zarząd Dróg i Mostów i w tym zakresie zgłoszenia należy kierować do tej jednostki.
Z kolei ścieżki pieszo-rowerowe poza pasem drogowym znajdują się w utrzymaniu Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej i są oczyszczane zgodnie z harmonogramem dla każdego z 4 rejonów miasta. W tym przypadku zgłoszenia należy kierowca do tego wydziału.
„Wyjątkiem są chodniki przyległe do posesji, które powinny być sprzątane przez jej właścicieli. Dotyczy to jedynie wydzielonej części pasa drogowego przeznaczonej do poruszania się pieszych tj. bez ścieżek rowerowych” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Co grozi za niesprzątanie liści z chodnika?
Robert Gogola ze Straży Miejskiej Miasta Lublin przypomina, że właściciele i zarządcy posesji mają obowiązek uprzątnąć z chodników mokre liście. Jeśli tego nie zrobią, mogą zapłacić 100-złotowy mandat.
Przypomnijmy, że jeśli ktoś upadł na nieuprzątniętym chodniku i doznał urazu lub dotkliwych potłuczeń może zażądać zwrotu wszelkich wydatków na leczenie oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Takie zasady dotyczą nie tylko liści, ale także usuwania śniegu, lodu czy błota.
Strażnicy miejscy przypominają także, że zebranych liści nie wolno spalać. Grozi za to pięćset złotych mandatu. Zebrane liście powinny trafić do pojemników na bioodpady. Jeśli jest ich więcej, można je gromadzić również w workach, które należy zostawić obok pojemników.
Dodaj swój komentarz