Minimalne wynagrodzenie w 2019 r. Wzrośnie płaca minimalna od nowego roku

pieniądze wypłata banknoty
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 1 stycznia 2019 roku będzie obowiązywać wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie od nowego roku wyniesie 2250 zł brutto.

Od 1 stycznia 2019 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie (płaca minimalna) za pracę wzrośnie z obecnych 2100 zł brutto do 2250 zł brutto. Od nowego roku wzrośnie również stawka godzinowa. Obecnie wynosi ona 13 zł 70 gr, a od 1 stycznia 2019 r. wyniesie 14 zł 70 gr.

Płacę minimalną stosuje się wyłącznie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy ona zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych takich jak umowy zlecenie czy o dzieło.

Wynagrodzenie minimalne 2019 – ile na rękę?

Od 1 stycznia 2019 roki wynagrodzenie minimalne wzrośnie do kwoty 2250 zł brutto. To podwyżka dokładnie o 150 zł względem obecnego wynagrodzenia, które wynosi 2100 zł brutto. Wysokość pensji jaką pracownik weźmie na rękę, czyli netto będzie niższa i wyniesie dokładnie 1633,78 zł netto.

Minimalna stawka godzinowa 2019 – ile na rękę?

Od 1 stycznia 2019 roku podwyżka czeka również pracowników, których wynagrodzenie uzależnione jest od ilości przepracowanych godzin w miesiącu. W 2018 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 13,70 zł brutto.

Zgodnie z rozporządzeniem, minimalna stawka godzinowa w 2019 roku wzrośnie o złotówkę, do kwoty 14,70 zł brutto. Podobnie jak w przypadku wynagrodzenia minimalnego, jest to kwota brutto. Minimalna stawka godzinowa na rękę wyniesie zatem 12 zł netto przy umowie o dzieło i 9 zł netto na umowie zlecenie.

Ustawowe minimum zarabia w Polsce blisko 1,5 mln osób, przeważnie niewykwalifikowanych, zatrudnionych w firmach sprzątających, ochronie mienia oraz handlu, gastronomii i turystyce.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ale obłuda. Pracowałam w szkole prywatnej gdzie nauczyciele zarabiali 1600 na rękę za 35h pracy (w szkole, nie licząc pracy w domu, sprawdzania sprawdzianów, wycieczek, rad pedagogicznych, zebrań z rodzicami, przygotowywania lekcji, studiów podyplomowych wymaganych do dalszego wykonywania zawodu, obowiązkowych szkoleń, obsługi fanpage szkoły itp). I tak niestety jest bardzo często, to 1600 zarabiają często ludzie wykwalifikowani, po studiach, którzy nie mają wyboru, bo muszą wyżywić swoje dzieci, więc nie mogą od tak odrzucać słabych ofert pracy.

  2. Pretensje do siebie. Ja zamiast nauki zawsze wolałem ciężko pracować i nie narzekam teraz na słabe zarobki. Można sparafrazowac popularne powiedzenie „Nie chciało się nosić woreczki tylko teczki”