Mieszkaniec zarzucił spółce TBV podawanie nieprawdziwych informacji ws. Górek Czechowskich

IMG 20190327 104705
7 kwietnia referendum ws. Górek Czechowskich | fot. Dominik Wąsik

Sąd Okręgowy nie dopatrzył się nieprawidłowości w prowadzonej przez spółkę TBV kampanii referendalnej dotyczącej przyszłości górek czechowskich. Sąd oddalił wniosek Pawła Cegiełko.

We wtorek do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił wniosek od mieszkańca os. Botanik Pawła Cegiełko, który domagał się wydania zakazu publikowania przez TBV Investment wszelkich materiałów agitacyjnych, w których spółka zachęca mieszkańców do głosowania za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla górek czechowskich.

Przypomnijmy, że w referendum, które zaplanowano na 7 kwietnia, mieszkańcy mają się wypowiedzieć, czy zgadzają się na zabudowę blokami mieszkalnymi 30 ha górek czechowskich w zamian za 75 ha parku, które urządzi spółka TBV i przekaże miastu za przysłowiową „złotówkę”.

W środę Sąd Okręgowy oddalił wniosek Pawła Cegiełko i uznał, że właściciel terenu dalej może prowadzić kampanię referendalną. W uzasadnieniu sąd wskazał, że oddalił ten wniosek, wskazując na jego bezzasadność. Sąd podkreślił okoliczność braku przedstawienia przez wnioskodawcę materiałów potwierdzającego zasadność któregokolwiek z zarzutów zawartego we wniosku.

Mieszkaniec os. Botanik zarzucił TBV nierzetelne prowadzenie kampanii referendalnej, zamieszczanie materiałów propagandowych i agitacyjnych, które nie zawierają szczegółowych informacji na temat obecnych możliwości zagospodarowania 30 ha Górek Czechowskich, brak dokładnych danych o planowanych inwestycjach mieszkalnych, a także szczegółów dotyczących działań na rzecz środowiska.

Oświadczamy, że udostępniane przez Spółkę w kampanii informacyjnej materiały związane z referendum lokalnym zaplanowanym na 7 kwietnia br. opierają się na sprawdzonych źródłach dotyczących stanu przeszłego i obecnego Górek Czechowskich – zarówno w powszechnie dostępnych dokumentach wydanych przez Urząd Miasta, jak i opracowaniach badań i analizach przeprowadzonych przez specjalistów poszczególnych dziedzin, m.in. przyrodników, architektów, ekonomistów” – czytamy w oświadczeniu TBV Investment.

Wyrok jest nieprawomocny.

Referendum 7 kwietnia

Mieszkańcy w referendum odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin?”. Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: „TAK”/ „NIE”.

W referendum będą mogły wziąć udział osoby stale zamieszkujące na terenie miasta, posiadające czynne prawo wyborcze. Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania.

Wynik referendum będzie rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum przypadnie więcej niż połowa ważnych głosów.

Koszt referendum wyniesie 500 tys. zł.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.