Mieszkaniec zarzucił spółce TBV podawanie nieprawdziwych informacji ws. Górek Czechowskich

7 kwietnia referendum ws. Górek Czechowskich | fot. Dominik Wąsik

Sąd Okręgowy nie dopatrzył się nieprawidłowości w prowadzonej przez spółkę TBV kampanii referendalnej dotyczącej przyszłości górek czechowskich. Sąd oddalił wniosek Pawła Cegiełko.

We wtorek do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił wniosek od mieszkańca os. Botanik Pawła Cegiełko, który domagał się wydania zakazu publikowania przez TBV Investment wszelkich materiałów agitacyjnych, w których spółka zachęca mieszkańców do głosowania za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla górek czechowskich.

Przypomnijmy, że w referendum, które zaplanowano na 7 kwietnia, mieszkańcy mają się wypowiedzieć, czy zgadzają się na zabudowę blokami mieszkalnymi 30 ha górek czechowskich w zamian za 75 ha parku, które urządzi spółka TBV i przekaże miastu za przysłowiową „złotówkę”.

W środę Sąd Okręgowy oddalił wniosek Pawła Cegiełko i uznał, że właściciel terenu dalej może prowadzić kampanię referendalną. W uzasadnieniu sąd wskazał, że oddalił ten wniosek, wskazując na jego bezzasadność. Sąd podkreślił okoliczność braku przedstawienia przez wnioskodawcę materiałów potwierdzającego zasadność któregokolwiek z zarzutów zawartego we wniosku.

Mieszkaniec os. Botanik zarzucił TBV nierzetelne prowadzenie kampanii referendalnej, zamieszczanie materiałów propagandowych i agitacyjnych, które nie zawierają szczegółowych informacji na temat obecnych możliwości zagospodarowania 30 ha Górek Czechowskich, brak dokładnych danych o planowanych inwestycjach mieszkalnych, a także szczegółów dotyczących działań na rzecz środowiska.

Oświadczamy, że udostępniane przez Spółkę w kampanii informacyjnej materiały związane z referendum lokalnym zaplanowanym na 7 kwietnia br. opierają się na sprawdzonych źródłach dotyczących stanu przeszłego i obecnego Górek Czechowskich – zarówno w powszechnie dostępnych dokumentach wydanych przez Urząd Miasta, jak i opracowaniach badań i analizach przeprowadzonych przez specjalistów poszczególnych dziedzin, m.in. przyrodników, architektów, ekonomistów” – czytamy w oświadczeniu TBV Investment.

Wyrok jest nieprawomocny.

Referendum 7 kwietnia

Mieszkańcy w referendum odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin?”. Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: „TAK”/ „NIE”.

W referendum będą mogły wziąć udział osoby stale zamieszkujące na terenie miasta, posiadające czynne prawo wyborcze. Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania.

Wynik referendum będzie rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum przypadnie więcej niż połowa ważnych głosów.

Koszt referendum wyniesie 500 tys. zł.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.