Mieszkańcy domagają się obniżenia wynagrodzeń zarządu SM „Czuby”. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie ponad 1,5 mln złotych

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby”
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” | fot. Dominik Wąsik

Na najbliższym Walnym Zgromadzeniu członków SM „Czuby” rozpatrywane będą projekty uchwał, jakie złożyli mieszkańcy w sprawie zmniejszenia kosztów utrzymania zarządu spółdzielni. Zmiana ta pozwoli zaoszczędzić rocznie ponad 1,5 mln złotych i wpłynie na zmniejszenie wysokości czynszu.

Wysokie koszty utrzymania zarządu SM „Czuby”

Z przygotowanego zestawienia wynika, że uwzględniając zarobki Rady Nadzorczej i Rad Przedstawicieli Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”, mieszkańcy muszą wydać rocznie 1 622 901,00 zł na utrzymanie 112 osób. Spółdzielcy uważają, że wypłacanie tak wysokich wynagrodzeń w obliczu kolejnych podwyżek czynszu jest nie na miejscu. Dlatego przygotowali projekty uchwał, które będą rozpatrywane na najbliższym Walnym Zgromadzeniu członków SM „Czuby”

W odróżnieniu od wspólnoty mieszkaniowej spółdzielnie charakteryzują się rozbudowaną administracją, której koszty utrzymania pokrywane są przez mieszkańców spółdzielni. Zgodnie z obecnym statutem SM „Czuby” wynagrodzenie zarządu stanowi, w zależności od stanowiska, od 30 do 50 proc. najniższej krajowej pensji. Przygotowany projekt zakłada znaczne zmniejszenie tego wskaźnika dla poszczególnych stanowisk.

Proponowane stawki dla Rady Nadzorczej:

  • przewodniczący Rady Nadzorczej – z obecnych 50 do 25 proc.
  • członek Prezydium – z 45 do 20 proc.
  • pozostali członkowie – z 40 do 15 proc.

Proponowane stawki dla Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla:

  • przewodniczący Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla – z 40 do 15 proc.
  • członek Prezydium – z 35 do 5 proc.
  • pozostali członkowie – z 30 do 5 proc.

Mieszkańcy wyliczyli, że w przypadku np. osiedla Poręba koszty utrzymania z obecnych 168 tys. zł spadną do niespełna 30 tys. zł, a na osiedlu Widok z 270 tys. zł do 47,7 tys. zł. Przygotowane przez mieszkańców wyliczenie rocznych kosztów utrzymania zarządu zakłada, że dotychczasowy koszt 1 622 901,00 zł zostałby obniżony do 370 098,00 zł, co dałoby ponad 1,5 mln zł oszczędności (wliczając do tego składki ZUS).

„Koszty, jakie ponosimy na utrzymanie członków Rady Nadzorczej i Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla rzutują na wysokość naszych opłat czynszowych. Ujęte one są w pozycji „eksploatacja”. Zmniejszając te koszty, moglibyśmy mieć obniżony czynsz średnio o ok. 250 zł. W obecnej sytuacji gospodarczej jest co najmniej nieetyczne, pobieranie tak wysokich wynagrodzeń za pracę – z założenia społeczną” – twierdzą autorzy projektu uchwały.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.