Miasto wprowadziło akustyczne pasy dla poprawy bezpieczeństwa. Okoliczni mieszkańcy skarżą się na hałas, jaki generują

Pasy akustyczne przed przejściem dla pieszych na al. Andersa
Pasy akustyczne przed przejściem dla pieszych na al. Andersa | fot. reporter Janusz Żychowicz

Miało być bezpieczniej, a stało się po prostu głośniej. Mieszkańcy ulicy Kleeberga i Tumidajskiego nie mogą spać z powodu przejścia dla pieszych na al. Andersa, które miasto w ostatnim czasie wyposażyło w pasy akustyczne dla poprawy bezpieczeństwa.

Pasy akustyczne dla poprawy bezpieczeństwa pieszych

Miejsce to jest dobrze znane kierowcom. Na tym przejściu miesięcznie dochodzi do kilku zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, miasto zdecydowało na wprowadzenie zmian.

Na jezdniach w kierunku ul. Mełgiewskiej i ronda Berbeckiego na długości ok. 100 metrów przed przejściem dla pieszych, pomiędzy ulicami Kleeberga a Tumidajskiego, pojawiły się pasy akustyczne. Ostrzegają one kierowców, że zbliżają się do przejścia i – dzięki emitowaniu dźwięków i wibracji podczas przejeżdżania przez nie – zmuszają do zdjęcia nogi z gazu.

„Takie grubowarstwowe czerwony pasy na jezdniach, poprzez charakterystyczny dźwięk wymuszają na kierowcy ograniczenie prędkości. I już wiemy, że to działa i że w miejscach, w których wprowadziliśmy takie oznakowanie, jest zdecydowanie bezpieczniej” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Takie pasy akustyczne funkcjonują również w innych lokalizacjach na terenie Lublina: przy przejściu dla pieszych na ul. Smorawińskiego w rejonie ul. Lipińskiego i ul. Kiepury oraz na ul. Nadbystrzyckiej na odcinku od ul. Zana do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II i Krochmalną.

Miało być bezpieczniej, a jest głośniej

Opony przejeżdżających tym odcinkiem drogi pojazdów uderzające co chwilę o pasy ostrzegawcze powodują bardzo głośne dudnienie. Nieprzewidziane przez miejskich urzędników zjawisko stało się wielką uciążliwością dla okolicznych mieszkańców. Skarżą się na problemy ze snem, oraz brak możliwości skupienia i odpoczynku we własnych mieszkaniach.

Rzeczywiście, zarówno z ulicy, jak i pobliskich bloków, głośno i wyraźnie słychać praktycznie każdy pojazd, jaki przejedzie al. Andersa.

Zobacz także: Kobieta z telefonem wbiegła na pasy tuż przed nadjeżdżającego busa. Gwałtowne hamowanie i straty w przewożonym towarze

Zdjęcia

Pasy akustyczne przed przejściem dla pieszych na al. Andersa
Pasy akustyczne przed przejściem dla pieszych na al. Andersa | fot. reporter Janusz Żychowicz
Pasy akustyczne przed przejściem dla pieszych na al. Andersa
Pasy akustyczne przed przejściem dla pieszych na al. Andersa | fot. reporter Janusz Żychowicz

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. … albo ekrany dźwiękochłonne i wymalować na nich drzewa bo na Kleberga uwielbiają te jesienne śmieciuchy.