Marsz Równości 2019 przeszedł przez Lublin. Kolory tęczy, muzyka i mnóstwo policji – ZDJĘCIA, WIDEO

Bartosz Staszewski - organizator Marszu Równości w Lublinie
Bartosz Staszewski - organizator Marszu Równości w Lublinie | fot. Damian Gerhand

W sobotę, 28 września w Lublinie odbył się II Marsz Równości 2019. Środowiska LGBT oraz ich sympatycy przeszli ulicami Lublina w rytm głośnej muzyki i pod szczelną ochroną policji. Zobaczcie zdjęcia z Marszu Równości.

II Marsz Równości 2019 wyruszył sprzed Placu Teatralnego na Al. Racławickich. Jego uczestnicy przeszli ulicami: Lipową, Narutowicza, Głęboką, Sowińskiego i ponownie na Al. Racławickie. Kolorowemu pochodowi towarzyszyła kontrmanifestacja. Przeciwnicy Marszu Równości próbowali zakłócić i zablokować marsz.

Uczestników II Marszu Równości ochraniali policjanci. Według organizatora w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,5-2 tys. osób ze środowiska LGBT oraz ich sympatyków. Po zakończonym przemarszu rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie poinformowała, że nie było bardzo poważnych incydentów.

W naszej ocenie Marsz Równości przebiegł w miarę spokojnie. Doszło do kilku incydentów dotyczących naruszenia prawa. Osoby, które próbowały w jakiś sposób to prawo złamać, uczestnicząc z nielegalnym zbiegowisku, poniosą za to odpowiedzialność” – komentuje podinsp. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Na trasie marszu, szczególnie na skrzyżowaniach, kilkukrotnie próbowano go zablokować. Jednak użycie armatki wodnej i gazu łzawiącego pomogło rozpędzić blokujących. W zabezpieczeniu manifestacji brali udział policjanci z całego województwa lubelskiego oraz innych garnizonów policji m.in. Radomia, Białegostoku i Rzeszowa – łącznie ok. 1000 funkcjonariuszy.

W trakcie przemarszu policjanci zatrzymali ponad 30 osób, które zakłóciły porządek. – „Tak naprawdę jest to dopiero początek zatrzymań, ponieważ cały marsz był rejestrowany przez policyjne kamery. Będziemy także korzystać z kamer miejskiego monitoringu do identyfikacji kolejnych osób, które naruszyły prawo” – dodaje podinsp. Renata Laszczka-Rusek.

Kliknij w poniższy przycisk, by przejść dla galerii zdjęć5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. To całe lgbt niech sobie prywatną ochronę wynajmie dla swych zbocze. Na razie to złodzieje okradaja społeczeństwo, bo kto opłaca policję dla tego cyrku.