Marsz Równości 2019 przeszedł przez Lublin. Kolory tęczy, muzyka i mnóstwo policji – ZDJĘCIA, WIDEO

Bartosz Staszewski - organizator Marszu Równości w Lublinie
Bartosz Staszewski - organizator Marszu Równości w Lublinie | fot. Damian Gerhand

W sobotę, 28 września w Lublinie odbył się II Marsz Równości 2019. Środowiska LGBT oraz ich sympatycy przeszli ulicami Lublina w rytm głośnej muzyki i pod szczelną ochroną policji. Zobaczcie zdjęcia z Marszu Równości.

II Marsz Równości 2019 wyruszył sprzed Placu Teatralnego na Al. Racławickich. Jego uczestnicy przeszli ulicami: Lipową, Narutowicza, Głęboką, Sowińskiego i ponownie na Al. Racławickie. Kolorowemu pochodowi towarzyszyła kontrmanifestacja. Przeciwnicy Marszu Równości próbowali zakłócić i zablokować marsz.

Uczestników II Marszu Równości ochraniali policjanci. Według organizatora w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,5-2 tys. osób ze środowiska LGBT oraz ich sympatyków. Po zakończonym przemarszu rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie poinformowała, że nie było bardzo poważnych incydentów.

W naszej ocenie Marsz Równości przebiegł w miarę spokojnie. Doszło do kilku incydentów dotyczących naruszenia prawa. Osoby, które próbowały w jakiś sposób to prawo złamać, uczestnicząc z nielegalnym zbiegowisku, poniosą za to odpowiedzialność” – komentuje podinsp. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Na trasie marszu, szczególnie na skrzyżowaniach, kilkukrotnie próbowano go zablokować. Jednak użycie armatki wodnej i gazu łzawiącego pomogło rozpędzić blokujących. W zabezpieczeniu manifestacji brali udział policjanci z całego województwa lubelskiego oraz innych garnizonów policji m.in. Radomia, Białegostoku i Rzeszowa – łącznie ok. 1000 funkcjonariuszy.

W trakcie przemarszu policjanci zatrzymali ponad 30 osób, które zakłóciły porządek. – „Tak naprawdę jest to dopiero początek zatrzymań, ponieważ cały marsz był rejestrowany przez policyjne kamery. Będziemy także korzystać z kamer miejskiego monitoringu do identyfikacji kolejnych osób, które naruszyły prawo” – dodaje podinsp. Renata Laszczka-Rusek.

Kliknij w poniższy przycisk, by przejść dla galerii zdjęć

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. To całe lgbt niech sobie prywatną ochronę wynajmie dla swych zbocze. Na razie to złodzieje okradaja społeczeństwo, bo kto opłaca policję dla tego cyrku.

  2. Jakie to miło zobaczyć własną Mamę pośród tęczowych flag. Życie to jednak piękna rzecz.