Mandat za jazdę bez biletu. Gapowicz może zapłacić u kontrolera kartą lub BLIKiem

Kontrola biletów w autobusach komunikacji miejskiej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie szuka sposobów na to, jak ściągnąć opłatę od gapowiczów za jazdę bez biletów. Od kilku dni mandat można uregulować bezpośrednio u kontrolera za pomocą BLIK.

Ze statystyk Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie wynika, że mandaty płaci zaledwie co trzecia osoba. W 2018 roku kontrolerzy wystawili łącznie 27 481 wezwań do zapłaty za jazdę bez ważnego biletu. – „Skuteczność windykacji należności nie odbiega od średniej krajowej i oscyluje w granicy 30%” – wyjaśnia Anna Zalewska z ZTM w Lublinie.

Na gapowiczów złapanych przez kontrolerów nakładane są kary w postaci opłaty dodatkowej za jazdę bez biletu. Ta wynosi 50-krotność ceny najtańszego biletu normalnego, czyli 160 złotych. Gdy gapowicz zdecyduje się na uregulowanie należności od razu u kontrolera zapłaci 96 zł, czyli o 40 procent mniej, a gdy uiści ją w ciągu 7 dni wyniesie ona 30 procent mniej czyli 112 zł.

Za mandat możesz zapłacić BLIKiem

Do tej pory mandaty można było regulować gotówkowo i bezpośrednio u kontrolera przy pomocy karty płatniczej. Od ubiegłego tygodnia (26 kwietnia) Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadził możliwość płacenia BLIKiem.

Tylko za rok 2018 do Krajowego Rejestru Długów zostało wpisanych 347 dłużników. – „Dopisany dług to kwota 176 446,50 zł” – dodaje Zalewska. W centralnym rejestrze są już dane ponad 311 tys. gapowiczów z całej Polski. Ich łączny dług wynosi blisko 399 mln zł.

Czytaj: ZTM Lublin ściga pasażerów jeżdżących na gapę. Rekordzista ma do zapłaty 57 tys. zł

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.