Mandat za jazdę bez biletu. Gapowicz może zapłacić u kontrolera kartą lub BLIKiem

Kontrola biletów w autobusach komunikacji miejskiej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie szuka sposobów na to, jak ściągnąć opłatę od gapowiczów za jazdę bez biletów. Od kilku dni mandat można uregulować bezpośrednio u kontrolera za pomocą BLIK.

Ze statystyk Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie wynika, że mandaty płaci zaledwie co trzecia osoba. W 2018 roku kontrolerzy wystawili łącznie 27 481 wezwań do zapłaty za jazdę bez ważnego biletu. – „Skuteczność windykacji należności nie odbiega od średniej krajowej i oscyluje w granicy 30%” – wyjaśnia Anna Zalewska z ZTM w Lublinie.

Na gapowiczów złapanych przez kontrolerów nakładane są kary w postaci opłaty dodatkowej za jazdę bez biletu. Ta wynosi 50-krotność ceny najtańszego biletu normalnego, czyli 160 złotych. Gdy gapowicz zdecyduje się na uregulowanie należności od razu u kontrolera zapłaci 96 zł, czyli o 40 procent mniej, a gdy uiści ją w ciągu 7 dni wyniesie ona 30 procent mniej czyli 112 zł.

Za mandat możesz zapłacić BLIKiem

Do tej pory mandaty można było regulować gotówkowo i bezpośrednio u kontrolera przy pomocy karty płatniczej. Od ubiegłego tygodnia (26 kwietnia) Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadził możliwość płacenia BLIKiem.

Tylko za rok 2018 do Krajowego Rejestru Długów zostało wpisanych 347 dłużników. – „Dopisany dług to kwota 176 446,50 zł” – dodaje Zalewska. W centralnym rejestrze są już dane ponad 311 tys. gapowiczów z całej Polski. Ich łączny dług wynosi blisko 399 mln zł.

Czytaj: ZTM Lublin ściga pasażerów jeżdżących na gapę. Rekordzista ma do zapłaty 57 tys. złWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.