Mały ZUS od 1 stycznia 2019 r. Dla kogo i do kiedy trzeba zgłosić?

Masz firmę i nie osiągasz wysokich przychodów? Od 2019 roku będziesz mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od przychodów.

Przy małym ZUS-ie niższe przychody oznaczają odpowiednio niższe składki na ubezpieczenia społeczne. „Mały ZUS” jest dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku mieli przychód nieprzekraczający trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku to kwota 63 tys. zł).

Jak długo można opłacać „mały ZUS”

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca może opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. To znaczy, że po wykorzystaniu tego okresu można wrócić do „małego ZUS” dopiero po przerwie, w której przedsiębiorca opłaca składki na standardowych zasadach.

Mały ZUS do 8 stycznia

Jeśli przedsiębiorca decyduje się w tym roku na korzystanie z „małego ZUS”, musi to zgłosić ubezpieczycielowi do 8 stycznia. Natomiast rozliczenie składek za styczeń standardowo odbywa się na początku lutego.

Jeśli ktoś nie prowadzi teraz działalności, ale rozpocznie albo wznowi ją w trakcie roku, to do „małego ZUS” zgłasza się dopiero wtedy.

Nowy przedsiębiorca z innymi ulgami

Do „małego ZUS” nie mają prawa nowi przedsiębiorcy, bo jeden z warunków to prowadzenie działalności w poprzednim roku przynajmniej przez 60 dni.

Nowi przedsiębiorcy na starcie mogą skorzystać z innych możliwości: półrocznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz dwuletniego okresu składek preferencyjnych. Gdy wygaśnie im prawo do tych ulg, będą mogli przejść na „mały ZUS”.

Warto przy tym pamiętać, że od wysokości opłacanych składek zależy wysokość świadczeń ubezpieczeniowych, m.in. zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.



WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.