Majówka na Litewskim. W programie m.in. koncerty, spektakle i polonez dla Lublina

Lublin plac Litewski
Zdjęcie ilustracyjne

Przed nami długi weekend, który odbędzie się pod hasłem „Majówka na Litewskim. Święto Dwóch Unii”. W dniach 1-5 maja zaplanowano szereg wydarzeń, na które organizatorzy zapraszają całe rodziny.

Ostatnie 15 lat sprawiło, że dzięki środkom finansowym pozyskanym z Unii Europejskiej wygląd naszego miasta znacznie się zmienił. Pragniemy świętować rocznicę przystąpienia do Unii w miejscu symbolicznym, które właśnie dzięki europejskiemu dofinansowaniu zyskało nowy wygląd, jednocześnie nie tracąc swojego unikalnego charakteru salonu miasta. Zapraszam Państwa na wyjątkową majówkę na placu Litewskim. Niech to będzie dla nas wszystkich święto radości i wspólnoty” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Święto Dwóch Unii, Majówka na Litewskim, 1-5 maja 2019 r. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZEŃ

*1 maja – 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

12.00 – uroczyste odegranie hymnu Polski i hejnału Lublina; podniesienie flagi Unii Europejskiej oraz wspólne odśpiewanie „Ody do radości”; otwarcie wystawy „Lublin w Unii Europejskiej – 15 lat” – plac przed Ratuszem

12.30 – uroczyste podniesienie flagi Unii Europejskiej; symboliczne uderzenie Dzwonu Europy – plac Litewski;

13.00–18.00 – Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej i europejskich projektach Lublina – plac Litewski;

Piknik Europejski to wspólne rodzinne świętowanie 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w miłej i radosnej konwencji. W programie: animacje, gry i zabawy dla dzieci, quizy o Unii Europejskiej z przewidzianymi nagrodami, wielkoformatowe gry planszowe, interaktywna gra o unii europejskiej, malowanie na szkle, warsztaty sitodruku na ekotorbach, mini plac zabaw dla najmłodszych.
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie oraz Wydział Funduszy Europejskich UM Lublin.

18.00 – koncert symfoniczny „Lublin dla Europy”; kompozycje polskie, litewskie oraz „Oda do radości” w wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie, chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod dyrekcją Wojciecha Rodka – plac Litewski. Organizator: Miasto Lublin

Program:
J. Pakalnis – Uwertura romantyczna,
K. Lipiński – Fantazja na temat „Krakowiaków i górali” op. 23
H. Wieniawski – Legenda op. 7
H. Wieniawski – Polonez koncertowy D-dur op. 4
L. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125 (finał)
S. Moniuszko – Mazur z opery „Straszny dwór”

*2 maja  – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

10.00 – uroczyste podniesienie flagi RP – Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4
10.30 – uroczyste podniesienie flagi RP – plac Litewski
11.00 – uroczyste podniesienie flagi RP – Urząd Miasta Lublin, plac Władysława Łokietka 1
11.00–17.00 – Matejko Foto Challenge – Ożywiona historia – scena na Litewskim

To próba przedstawienia kluczowego momentu historii Polski i jego bohaterów w formie współczesnej fotografii. Przyjdź i stań się bohaterem z obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”. Poławiacze Pereł Improv Teatr zapraszają do wspólnego zdjęcia na wzór dzieła z 1869 roku. Obraz został namalowany dla upamiętnienia 300. rocznicy podpisania unii Polski i Litwy zawartej na sejmie walnym w Lublinie w 1569. Dziś w 450. rocznicę podpisania aktu, każdy może upamiętnić swój udział w tym niepowtarzalnym jubileuszu. Rozpoczęcie o 11.00. Co 30 minut na planie zdjęciowym będzie pojawiać się nowy zespół statystów.

13.00–18.00 – Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej – plac Litewski – Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14.00 – spektakl Fju, fju! – spektakl dla najmłodszych – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Fju fju! to spektakl dla maluchów, który powstał w nurcie teatru dla naj-najmłodszych (theatre for the very young). Dzieci wkraczają w ptasi świat z jego urokami i niebezpieczeństwami. Mogą aktywnie uczestniczyć w spektaklu pomagając Ptasiowi przyjść na świat, opiekując się nim i doświadczając kolejnych etapów jego stawania się prawdziwym ptakiem. Spektakl dostosowany jest do percepcji małego widza. Sama fabuła, choć zredukowana do minimum (co jest jednym z wyznaczników takiego teatru) pozwala dzieciom wczuć się w losy bohatera, który ma zupełnie podobne i ważkie problemy.
Występują: Izabela Śliwa, Dorota Porowska, Sylwia Lasok Wójcik

18.00 – spektakl Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek – spektakl dla młodzieży i dorosłych – scena plac Litewski

„Jeżeli komukolwiek może się coś złego przytrafić, to właśnie jej się przytrafi, taki urok żyrafi” obwieszcza wesoło Kameleon. Spektakl od 3 do 93 roku życia… Żyrafa jest pechowa odkąd pamięta, a zwierzęta całej Afryki chowają się przed nią, aby nie ściągnąć na siebie jakiejś „ałajćki” lub większego „niedajszef” nieszczęścia. Pewnego dnia jednak stanie się coś nieoczekiwanego, co sprawi, że Żyrafa spotka wyjątkowych kompanów, dla których nie będzie kulą u nogi. Razem wyruszą na pewną wyprawę… Wesoła i mądra opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu sensu w życiu. W drogę! Każdemu przypisany jest jakiś sens, tylko nie każdy go odnajduje.

Reżyseria: Daniel Adamczyk
Obsada: Anna Dudziak-Klempka, Ewelina Kamińska, Justyna Kazek, Dariusz Jeż, Marcin Mrowca, Jan Tuźnik; scenografia: Daniel Adamczyk, Celestyna Kostrubiec; oprawa muzyczna: Marcin Mrowca; światło: Krzysztof „Brzydal” Cybula; wykonanie scenografii: Piotr Wodzyński; produkcja: Anna Stępień, Celestyna Kostrubiec

*3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

9.00 – uroczysta sesja Rady Miasta Lublin – Trybunał Koronny
10.00 – Msza św. w intencji ojczyzny – archikatedra lubelska
11.45 – uroczysty apel na placu Litewskim
12.30 – defilada kompanii honorowych, jazdy konnej w mundurach historycznych oraz pojazdów historycznych
13.00 – Polonez dla Lublina – Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego – Ratusz – plac Litewski (koncert)

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja wszyscy mieszkańcy Lublina zostaną zaproszeni do zatańczenia poloneza prowadzonego przez prezydenta Lublina. Polonez będzie prowadzony przez „Kaniorowców”. Po zakończeniu poloneza odbędzie się koncert patriotyczny nawiązujący do Święta 3 Maja.

14.15 – koncert orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin – plac Litewski
Koncert będzie obejmował pieśni patriotyczne w wykonaniu lubelskiej orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin.

13.00–18.00 – Festiwal Dzieci – Piknik Europejski – piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej – plac Litewski. Organizator: Centrum Kultury w Lublinie.

14.00 – spektakl Fju, fju! – spektakl dla najmłodszych – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

16.00 – spektakl „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek – spektakl dla młodzieży i dorosłych – scena plac Litewski

20.00 – Europejski wieczór muzyki: Soul Service (Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds) – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego).

Soul Service DJ Team, znany z doskonałych kompilacji z polskim funkiem (i nie tylko). To wszystko składa się na wielobarwną, intrygującą mozaikę pulsującą tysiącem barw. Mówią o nich tak: „SOUL SERVICE to trzech płytowych szperaczy, których łączy muzyczna pasja, muzyka funk i soul, brudne brzmienia lat 60. i 70., mocne, niepokojące rytmy, jazzowe dęciaki oraz miłość do winylowej płyty i didżejskiego kunsztu to zarówno hobby, jak i sposób życia członków grupy. Są oni autorami albumów serii płytowej Polish Funk; przez lata prowadzili muzyczna audycje, a ze swoimi setami didżejskimi zwiedzili kluby i festiwale w kilkunastu krajach. Trzech Dżentelmenów czyli; Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds

19.00–21.00 – koncert „Majowy Jazz” – scena plac Litewski

Lubelscy Muzycy Right Music Quartet, grając wszystkim znane europejskie i światowe standardy jazzowe, prezentują je słuchaczom w sposób mocno niestandardowy, ukazując ogromny potencjał improwizacyjny zawarty w na pozór tak dobrze znanych melodiach.
Gabriel Menet – piano,
Krzysztof Redas – perkusja,
Michał Kowalczyk – bas,
Andrzej Flis – saksofon.

21.00 – inauguracja pokazów „Unia Narodów” na fontannach multimedialnych – plac Litewski

*4 maja

13.00–18.00 – Festiwal Dzieci – Piknik Europejski – piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej –  plac Litewski – Organizator: Centrum Kultury w Lublinie.

14.00 – spektakl Fju, fju! – spektakl dla najmłodszych – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

15.00 – Teatr Seniora – Kabaret Starszych Pań i Panów – spektakl muzyczny z wykorzystaniem piosenek Jeremiego Przybory i muzyki Jerzego Wasowskiego – scena plac Litewski

17.00 – spektakl „Te Deum Laudamus!” – bazylika ojców Dominikanów, wirydarz duży
Bohaterem spektaklu będzie król Zygmunt August, który zjawił się w klasztorze ojców dominikanów po zaprzysiężeniu aktu unii lubelskiej, aby uroczyście odśpiewać „Te Deum Laudamus” jako podziękowanie za doprowadzenie do końca obrad Sejmu. Jego umiejętności wokalne, brak potomka, koniec dynastii Jagiellonów oraz zlecenie wykonania płaskorzeźby (dwie postaci: Polska i Litwa) nad wejściem do dominikańskiego wirydarza będą stanowić kanwę naszej opowieści. Muzycznie spektakl oparty będzie na chorale gregoriańskim oraz muzyce cerkiewnej. Spektakl w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr w ramach Sezonu Lublin.

20.00 – Europejski wieczór muzyki: Brass & Beat – Janek Taraszkiewicz (Ya-Neck), Marcin Suszek ‘Sushkin’, Rafał Maj – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Brass & Beat to live-act czyli granie piosenek przez DJ-a, do których na żywo dźwięki dogrywają muzycy: trębacz i congista. Dzięki temu, brzmienia DJ-a wzbogacane są o elementy perkusyjne i melodyczne. Tworzy to unikalne połączenie – najlepiej sprawdzające się w klimatach world music.
Występują: Janek Taraszkiewicz (Ya-Neck); Marcin Suszek “Sushkin”; Rafał Maj.

21.00 – pokazy Unia Narodów na fontannach multimedialnych – plac Litewski

*5 maja

13.00–18.00 – Festiwal Dzieci – Piknik Europejski – piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej – plac Litewski. Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14.00 – spektakl Fju, fju! – spektakl dla najmłodszych – wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

16.00 – spektakl „Duch Unii!” – scena plac Litewski

Spektakl oparty na historii powstania pomnika Unii Lubelskiej, o powstaniu pierwszego pomnika, o zniszczeniu go przez Władze Carskie i o Stanisławie Staszicu, z którego inicjatywy powstał pomnik w obecnym kształcie. Pokusimy się także o refleksję na temat obecnych stosunków polsko-litewskich, polsko-ukraińskich oraz polsko-białoruskich. Będzie to także muzyczna podróż przez wieki (od XVI do XXI wieku). Spektakl w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr w ramach Sezonu Lublin.

Święto 200. urodzin Stanisława Moniuszki:

*Osiedle Stanisława Moniuszki (Czechów):
12.00–16.00 – urodziny Moniuszki: piknik rodzinny, koncert, konkursy wiedzy, widowiska taneczne, gry terenowe, animacje dla dzieci, działania plastyczne, uroczysty tort.

*Plac Litewski:
18.00–20.00 – projekcja opery „Straszny Dwór”,
20.30–22.00 – koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.