Majówka 2021. Hotele i miejsca noclegowe zamknięte do 3 maja

hotel pokój hotelowy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Nie takiej decyzji oczekiwali przedstawiciele branży hotelarskiej i noclegowej po konferencji prasowej rządu dotyczącej majówki. Do 3 maja zamknięte pozostają hotele i miejsca noclegowe.

Majówka 2021 bez hoteli i miejsc noclegowych

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie obostrzeń dla branży hotelarskiej do 3 maja. Hotele i obiekty noclegowe nadal nie będą więc mogły przyjmować turystów. Oznacza to, że nie będziemy mogli zarezerwować noclegu podczas majówki.

ZOBACZ TAKŻE:
Obostrzenia przedłużone od 19 do 25 kwietnia. Powrót dzieci do przedszkoli i żłobków

Do tegorocznej majówki pozostały niespełna trzy tygodnie. Majówka to czas wyjazdów Polaków i wzmożonego ruchu turystycznego w kurortach. W sieci roi się od ogłoszeń wynajmu pokoi, apartamentów i całych domków. Swoje lokale udostępniają prywatni przedsiębiorcy, nie brakuje też ofert dużych hoteli.

Według art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy o usługach hotelarskich, usługach pilotów i przewodników turystycznych, usługi hotelarskie to bowiem „krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.”

Dla potencjalnych turystów znaczy to tyle, że nawet osoby prywatne, wynajmujące im w obowiązujących obostrzeń własne mieszkania na kilka dni lub tygodni, działają nielegalnie. Sanepid może nałożyć karę w wysokości od 10 tys. zł do 30 tys. zł, ale tylko na właściciela miejsca noclegowego. Zakaz ten nie dotyczy bowiem turystów.

Jak Polacy spędzą tegoroczną majówkę bez „legalnego noclegu”? Zapewne poradzą sobie dzięki tzw. podziemiu hotelowemu, które funkcjonuje podobnie, jak miało to miejsce w sylwestra i na początku stycznia.

Majówka 2021 za granicą możliwa

W Polsce zgodnie z decyzją rządu nie będzie możliwości zorganizowania majówkowego wyjazdu z noclegiem, ale nie ma też mowy o zamknięciu granic. W związku z tym wielu Polaków postanowiło spędzić długi weekend majowy poza naszym krajem.

„Polacy wyjadą za granicę, bo przecież wiele krajów przyjmuje turystów, lub spędzą majówkę w kraju, bo szara strefa działa. Są kwatery prywatne, które potajemnie będą przyjmować gości” – komentuje w rozmowie z gazeta.pl prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński.

Przykładowe oferty noclegów na majówkę 2021 w Zakopanem
Przykładowe oferty noclegów na majówkę 2021 w Zakopanem | fot. OLX

Kto może nocować w hotelu do 3 maja?

W całym kraju wprowadzony jest zakaz prowadzenia działalności polegającej na oferowaniu usług noclegowych (krótkoterminowych) we wszystkich typach obiektów noclegowych i obowiązuje on do 3 maja.

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.