Obostrzenia przedłużone od 19 do 25 kwietnia. Powrót dzieci do przedszkoli i żłobków

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski | fot. Adam Guz, KPRM

W środę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski zorganizował konferencję prasową, na której przedstawił obostrzenia, które będą obowiązywały po 14 kwietnia. Szczegóły poniżej.

Jakie obostrzenia od 19 kwietnia?

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń o tydzień, od 19 kwietnia do 25 kwietnia 2021 r. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki, do których od najbliższego poniedziałku 19 kwietnia wrócą dzieci. Ponadto od 19 kwietnia dostępna będzie infrastruktura sportowa na zewnątrz; dopuszcza się sport na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób.

Co z majówką 2021?

Adam Niedzielski przekazał również, że Polacy mogą zapomnieć o wyjazdach majówkowych. Obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Majówka 2021. Hotele i miejsca noclegowe zamknięte do 3 maja

Do 25 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia:

– zamknięte hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);

– zamknięte galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi optyczne, bankowe, pralnie;

– zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne;

– zamknięte teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

– zamknięte kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

– zamknięte baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

– zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

– zamknięte kluby fitness i siłownie;

– zamknięte obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności);

– uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

W sklepach, na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Konferencja rządu na żywo – 14.04.2021

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.