Projekt „Kreatywni 2016” pokazuje, że Lublin pełen jest osób zaangażowanych w realizowanie swoich pasji. ,„Miasto inspiracji” to nie tylko puste hasło reklamujące nasze miasto, ale przede wszystkim najlepszy opis działających tutaj ludzi – przedsiębiorców, rzemieślników i artystów. Realizowany od czterech lat projekt ,„Kreatywni” nie tylko zrzesza takie osoby, ale także (a może przede wszystkim) przedstawia ich światu.
Projekt „Kreatywni” to przykład doskonałej kooperacji między miastem i biznesem. Władze Lublina promują lokalnych przedsiębiorców, a ci z kolei są najlepszą wizytówką miasta.
„,Kreatywni 2016” – kulisy tegorocznej edycji
Już 4 października „Kreatywni” będą gośćmi Centrum Spotkania Kultur – największej instytucji kultury w Lublinie. Gościnny wykład poprowadzi profesor Charles Landry, twórca koncepcji miasta kreatywnego, proponującego innowacyjne sposoby zarządzania miastem. Profesor Landry jest także założycielem Comedia – think-tanku, który popularyzuje znaczenie relacji kultury i kreatywności dla miast. Przybliży obecnym swoją koncepcję miasta przyjaznego mieszkańcom – „Miasta 3.0”.
Cały projekt „Kreatywni” finansowany jest przez Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. Tegoroczna edycja – „Kreatywni 2016” będzie stanowiła główny element Pracowni Miast, czyli ogólnopolskiej akcji Gazety Wyborczej. To cykl spotkań mieszkańców, ekspertów, aktywistów i przedsiębiorców, którzy chcą rozwiązywać problemy społeczne, wdrażać innowacyjne pomysły i działać.
Na czym polega projekt „,Kreatywni”?
Każda edycja projektu „Kreatywni’ skupia się na 12 wybranych kandydatach, którzy prowadzą innowacyjny, nieszablonowy biznes, wynikający z ich zainteresowań i pasji. Biorą oni udział w sesjach zdjęciowych, których efektem jest portretowe ujęcie w konwencji reportażu dokumentującego proces twórczy i miejsce pracy.
Oprócz sesji zdjęciowej, która ma przybliżyć odbiorcom postać i rodzaj działalności „Kreatywnego”, prowadzone są także wywiady, z których tworzone są krótkie etiudy filmowe. Wszelkie materiały przygotowywane są przez fotografów i filmowców działających w Lublinie.
Gotowa wystawa przez cały rok będzie podróżować na festiwalach, galach, targach i uniwersytetach. Ma promować nie tylko twórców, ale także Lublin – miasto inspiracji. Uczestnicy projektu mogą wykorzystywać później materiały przygotowane w tym celu do promowania swojej pracy.
Więcej o kreatywnych przeczytacie tutaj.
WASZE KOMENTARZE