Lublin zrywa współpracę z partnerskimi miastami w Rosji i na Białorusi

Baner "Lublin solidarny z Ukrainą" na lubelskim Ratuszu
Baner "Lublin solidarny z Ukrainą" na lubelskim Ratuszu | fot. Dominik Wąsik

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział zakończenie współpracy z partnerskimi miastami w Rosji i na Białorusi. Chodzi o miasta Omsk, Brześć i Witebsk.

Lublin zrywa współpracę z miastami rosyjskimi i białoruskimi

Jedynym rosyjskim miastem, z którym Lublin miał kontakty był Omsk. Współpraca prowadzona była na podstawie listu intencyjnego podpisanego w 2009 r. Jest to mniej zaawansowana forma współpracy od formalnej umowy partnerskiej, do której zawarcia konieczna jest stosowna uchwała Rady Miasta.

„Inicjatorem nawiązania współpracy były środowiska polonijne pochodzące z Omska. Od kilku lat współpracy w zasadzie nie było. Wobec wojny, której winna jest Rosja jakakolwiek współpraca z Omskiem jest niemożliwa” – wyjaśnił na facebooku prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W przypadku Białorusi miastem partnerskim jest Brześć, zaś miastem zaprzyjaźnionym Witebsk.

„Na czwartkową sesję przygotowujemy projekt uchwały dotyczący Brześcia. Natomiast w przypadku miasta Witebsk nastąpi zerwanie uzgodnień zawartych w liście intencyjnym” – dodał Krzysztof Żuk.

Na podobny krok zdecydował się Sejmik Województwa Lubelskiego, o czym informowaliśmy tu: https://spottedlublin.pl/lubelskie-zawiesza-wspolprace-z-rosyjskimi-i-bialoruskimi-obwodami/

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.