Lublin w obronie niezależnych sądów. Blisko tysiąc osób protestowało przed Sądem Okręgowym

Lublin w obronie niezależnych sądów. Blisko tysiąc osób protestowało przed Sądem Okręgowym
Protest przed Sądem Okręgowym w Lublinie | fot. Iustitia Oddział w Lublinie

Blisko tysiąc osób przyszło w środowy wieczór przed Sąd Okręgowy w Lublinie protestować przeciwko projektowi ustawy, która umożliwi rządzącym karanie i dyscyplinowanie sędziów.

„Dziś sędziowie – jutro Ty”

Na Lubelszczyźnie protesty odbywały się w kilku miastach. Poza Lublinem to: Świdnik, Puławy, Biała Podlaska, Zamość, Hrubieszów i Chełm. Akcję pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty” w Lublinie zorganizował Komitet Obrony Demokracji i Ogólnopolski Strajk Kobiet Lublin.

Nawet sami organizatorzy nie przypuszczali, że zgromadzi się tyle osób. Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Lublinie zgromadziło się blisko tysiąc osób. Wśród zgromadzonych byli sędziowie, adwokaci, radcowie prawni i pracownicy naukowi. W manifestacji wziął udział również mecenas Roman Giertych.

W ubiegły czwartek klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Projekt zakłada wprowadzenie możliwości dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa lub innych sędziów.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.