Lublin szykuje się do sprzedaży węgla. Mieszkańcy mogą już składać wnioski o tańszy węgiel

Sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach w Lublinie
Sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach w Lublinie | fot. Adobe Stock

Lublin pomoże rządowi w dostarczeniu węgla tańszego węgla mieszkańcom, którzy wykorzystują go do ogrzania swoich domów. Jego dystrybucją na terenie miasta zajmą się wyspecjalizowane firmy, z którymi gmina podpisze umowy. Mieszkańcy mogą już składać wnioski o zakup węgla w preferencyjnej cenie.

Sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach Lublin

W środę 2 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Ten podpis był ostatnim, na co czekało miasto Lublin przed przystąpieniem do dystrybucji węgla na swoim terenie. Wiemy już, że 8,5 tys. gospodarstw na terenie Lublina złożyło wniosek o dodatek węglowy. Teraz osoby te mogą kupić opał za preferencyjną cenę.

Od dziś (9.11) można zapisywać się na zakup węgla w Lublinie. To będzie opał po preferencyjnej cenie z programu rządowego, czyli kosztuje mniej niż 2000 złotych za tonę. Wiemy już, że tona węgla zakupionego od miasta nie będzie droższa niż 2 tys. zł za tonę. Dokładną cenę poznamy w chwili, kiedy miasto pozna miejsce, z którego będzie trzeba go odebrać.

Jak przekazał sekretarz miasta Lublin Andrzej Wojewódzki, dokładne lokalizacje składów oraz termin dystrybucji węgla zostaną podane natychmiast po sfinalizowaniu umów z przedsiębiorstwem wprowadzającym węgiel do obrotu (Polska Grupa Górnicza) oraz przedsiębiorcami prowadzącymi składy. Wiadomo, że na terenie miasta dystrybucją węgla zajmą się 3 składy, które jak zapewnia miasto, mają duży potencjał, by sprostać temu zadaniu.

Najpierw wniosek

Wnioski o zakup węgla w formie papierowej przyjmowane są w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin oraz filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Istnieje również możliwość złożenia wniosków za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP. Wówczas należy opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie otrzymania dodatku węglowego oraz oświadczenie, że jeszcze się go nie kupiło, np. w sklepie PGG. O kolejności realizacji zamówień zdecyduje zasada: „kto pierwszy ten lepszy”. O kolejności zgłoszeń będzie decydowała data i godzina wpływu wniosku do Urzędu Miasta Lublin. Wnioski można dostarczać osobiście lub elektronicznie od 9 listopada 2022 r.

Jak nam przekazano, mieszkańcy Lublina złożyli dziś rano pierwsze wnioski.

Ile węgla na gospodarstwo domowe?

Na gospodarstwo przypada 1,5 t węgla w 2022 r. i 1,5 t tego opału w 2023 r. Węgiel będzie można odebrać osobiście lub zamówić za opłatą dowóz. Miasto szacuje, że w Lublinie jest 5-5,5 tys. gospodarstw domowych, które nie kupiły jeszcze węgla z otrzymanego dodatku węglowego. Oznacza to, że Lublin zakupi 15-17 tys. ton rządowego węgla.

Miasto obecnie czeka na podpisanie umowy z PGG, co pozwoli na rozpoczęcie procedury sprzedaży węgla. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dni. Będzie to węgiel z urobku krajowego.

Wniosek o zakup preferencyjny węgla WZÓR

wniosek o zakup preferencyjny węgla wzór
wniosek o zakup preferencyjny węgla wzór

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.